środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Paczka dla rodaka

Paczka dla rodaka

Paczka dla rodaka
Data publikacji: 2016-10-18 06:26
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-18 11:59
Wywietleń: 416 161449

Żywność, artykuły chemiczne, a także odzież od poniedziałku (17 października) zbierają organizatorzy szczecińskiej akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach". 15 grudnia – przed Świętami Bożego Narodzenia – dary trafią do Polaków żyjących na Wileńszczyźnie.

Współorganizatorami akcji są: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Fundacja Polskich Wartości. Akcję wsparła małżonka prezydenta Andrzeja Dudy Agata Kornhauser-Duda, para prezydencka ma także przygotować jedną z paczek. Inni chętni mogą przynosić żywność z długą datą ważności, słodycze, środki czystości, ale także przybory szkolne, które trafią do polskich szkół i pieniądze na zakup potrzebnych artykułów. Zbiórka prowadzona jest w 15 punktach w Polsce, m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Stargardzie, Policach i Kwidzynie.

– Pomoc dla ludzi żyjących na Kresach jest bardzo potrzebna, a nasza akcja to odruch serca – powiedział współorganizator zbiórki Łukasz Szełemej. – Polacy mieszkający na Litwie czekają nie tyle na pomoc z naszej z strony, co na spotkanie z nami. To w większości starsze osoby, żyjące bardzo skromnie. Bardzo cieszą się z naszej wizyty. Ważne jest dla nich to, że Polacy o nich pamiętaj i chcą podtrzymywać z nimi więź

– W tym roku pomagamy Polakom z Turgieli, Soleczników, Utrymańców, Rakańców, Niemenczyna, Ejszyszek – wymienił. Jak dodał, trwa również zbiórka podstawowych środków medycznych, które zostaną przekazane Hospicjum bł. ks. Sopoćki w Wilnie. Placówka prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Inicjatorzy zbiórki planują organizację kilku koncertów świąteczno-patriotycznych oraz wystawę fotograficzną poświęconą Kresom.

* * *

Pomysł akcji narodził się w 2014 r. podczas pieszej pielgrzymki Suwałki-Wilno, w której szła m.in. grupa ze Szczecina. Na Wileńszczyźnie polscy pielgrzymi spotkali mieszkających rodaków, którzy witali ich kwiatami i często – sami niewiele mając – ofiarowali im posiłki. Dwa lata temu podczas akcji pomocy udało się zgromadzić 34 tys. zł oraz zebrać 6 ton darów. W 2015 r. zebrano pomoc o łącznej wartości 110 tys. zł. Wówczas na Wileńszczyznę dostarczono ok. 900 paczek. Dodatkowo na ferie do Polski zaproszono dzieci z Litwy. Tegoroczna zbiórka darów potrwa do 6 grudnia. Akcję można też wspierać wpłacając pieniądze na specjalne konto Caritas: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757 z dopiskiem "Kresy". Obecnie na koncie akcji znajduje się ponad 43 tys. zł. Szczegóły dotyczące zbiórki można znaleźć na stronie internetowej http://rodakomnakresach.pl/szczecin/.

(pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI/archiwum

Komentarze

Propozycja...
A moze sa Rodziny w Polsce... ktore mogly by choc na 1-2 tygodni ZAPROSIC do Polski i te starsze osoby... by juz u "schylku swego zycia" mogly jeszcze odwiedzic Polske ! Nie mowiac juz o dzieciach z biednych Rodzin... na roznego rodzaju Wakacje !!
2016-10-18 11:49:51
Polacy Polakom!!
No, i taka akcja to się podoba - nie to co łóżka dla kogo innego.
2016-10-18 07:24:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny