sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Kraj > Nowela ustawy o TK weszła w życie

Nowela ustawy o TK weszła w życie

Nowela ustawy o TK weszła w życie
Data publikacji: 2015-12-28 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-29 15:35
Wywietleń: 1175 75200

Nowela ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która w poniedziałek weszła w życie, kończy spór wokół TK - ocenia PiS. Podpisując ją, prezydent ocenił, że zmiany przyczyniają się do wzmocnienia pozycji TK. Opozycja mówi m.in. o zamachu na prawa obywatelskie.

Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie. Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

W ocenie posłów PiS decyzja prezydenta kończy niepotrzebny spór o TK, a zmiany w przepisach dają szansę na odbudowę autorytetu tej instytucji. Były szef MSZ i kandydat na przewodniczącego Platformy Grzegorz Schetyna zapowiedział, że we wtorek PO złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego na nowelę. Jak z kolei komentowała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), nie ma zapowiadanej przez PiS w kampanii wyborczej dobrej zmiany pomagającej ludziom lepiej żyć, jest zamach na prawa obywatelskie. (pap)

Więcej we wtorkowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego”.

 

Komentarze

wtz
Dudopis , wszystko wam podpisze. Co do klakierów pisu , którzy ciągle wałkują , a jak PO to, a jak Po tamto, To pytam się czy PiS nie organizował marszów w obronie wolności i demokracji , chociaż powody były.. no co by tu powiedzieć wyssane, - Telewizja Trwam nie załapała się na multiplex, z powodów finansowych? I nikt was zdrajcami z tego powodu nie nazywał. A jak PO ... to .... więc miało być lepiej a jest jak PO...
2015-12-29 14:17:36
@
Dziwne. Jak platfusy wprowadzały zmiany to wszystko w imię dobra Polaków. Obecnie , wybrany wiekszością parlament robi zamach na swobody obywatelskie ??? Prawda jest inna. Platfusom i ich kolesiom, koryto się urwało z pod pyska , niesiołowski zmienił psychiatrę, lewica może pójdzie do pracy, może rozliczy się afery i korupcje, może wreszcie ruszy gospodarka. Same pozytywy. Na taki zamach wyrażam zgode
2015-12-29 12:54:51
I ja tez nie zaluje glosu na PiS,
Brawo Nowy Rzad RP oraz Brawo Panie Prezydencie RP... i tak trzymac ! A jak obecna opozycja sterowala Polska PO-przez owczesny PO-stkomunistyczny swoj Rzad i TK...i to az przez 8 ostatnich lat...to to nie byl zamach na owczesne Prawa Obywatelskie ? A jesli rzekomo "nie" to co to w takim razie bylo...i jak to dzisiaj nazwac..................................??
2015-12-28 23:07:17
Nie żałuję głosu na PiS
I bardzo dobrze! Teraz bez zwłoki dalej do działania. Czas na media, bo TVP Info już nie daje się oglądać. Nie myślałem, że można zakasować TVN w szczuciu, a im się jednak udało.
2015-12-28 21:47:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi