poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Niebezpiecznie w Tatrach; zginął turysta

Niebezpiecznie w Tatrach; zginął turysta

Niebezpiecznie w Tatrach; zginął turysta
Data publikacji: 2015-12-25 17:09
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-26 08:48
Wywietleń: 1022 71876

Turysta, który w piątek wspinał się na Świnicę, w wyniku poślizgnięcia spadł kilkaset metrów. Mężczyzna nie przeżył upadku – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny kilkaset metrów pod szczytem Świnicy od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich. Przy pomocy śmigłowca toprowcy przetransportowali ciało do Zakopanego.

Ratowników o wypadku zawiadomił przypadkowy świadek wypadku, który widział jak ze szlaku spadł mężczyzna.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W partiach reglowych szlaki są bardzo mocno oblodzone, a w wyższych partiach gór panują warunki typowo zimowe.

Wybierając się w wyższe partie gór, na szlaki powyżej schronisk, należy mieć ze sobą sprzęt do zimowych wypraw, czyli raki, czekan. Niezbędny może też okazać się zestaw lawinowy, czyli detektor, sonda i łopatka. W Tatrach obowiązuje bowiem pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny śnieżnej jest możliwe przy obciążeniu. Małe lawiny mogą schodzić samoczynnie.

W ostatnich dniach ratownicy TOPR pomagali kilkakrotnie turystom, którzy poślizgnęli się na szlakach. Do wypadków dochodziło m.in. na grani Tatr na Koziej Przełęczy i w pobliżu Skrajnego Granatu. Ratownicy apelują o ostrożność i rozwagę w planowaniu tras wycieczek. (PAP)

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Komentarze

Inna wersja,
A po drugie, nie mogl Facet lepiej wybrac sie nad Baltyk... by sobie poplywac...??
2015-12-26 00:22:22
Nim zakonczy sie sprawe...,
A Komornik powinien jeszcze teraz ubiegac sie... o sciagniecie z Bankowego Konta faceta... lub jesli byl Ubezpieczony...tzw. koszty ratownictwa TOPR-u ! !
2015-12-26 00:19:07
Pod rozwage..,
Za nie przemyslane ryzyko... ciezko sie nie raz "placi"...! !
2015-12-25 23:56:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi