wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Nie żyje Marian Kociniak

Nie żyje Marian Kociniak

Nie żyje Marian Kociniak
Data publikacji: 2016-03-17 16:14
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-17 16:17
Wywietleń: 1340 123793

W czwartek w Warszawie zmarł aktor Marian Kociniak - niezapomniany Franek Dolas z "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" - potwierdziło informacje medialne Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Kociniak miał 80 lat. W ostatnim czasie chorował.

Aktor, urodzony 11 stycznia 1936 r., w swoim dorobku miał dziesiątki ról filmowych i kabaretowych, ponad 150 ról teatralnych. W filmie zadebiutował w 1960 roku epizodem u Andrzeja Wajdy w "Niewinnych czarodziejach". Popularność przyniosła mu rola szeregowca Franciszka Dolasa z komedii Tadeusza Chmielewskiego "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (1970).

Marian Kociniak to jednak przede wszystkim aktor teatralny. Absolwent warszawskiej PWST (1959), uczeń Ludwika Sempolińskiego. Aktor nie udzielał wywiadów. W wywiadzie rzece pt. "Spełniony" wspominał, że po premierze filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową" spotkał się z publicznością w Radomiu i gdy przeczytał recenzję ze spotkania, postanowił: "Nigdy w życiu nikomu nie udzielić żadnego wywiadu". Sam siebie nazywał "aktorskim zwierzęciem", a swą metodę pracy określał jako "grę bebechami".

- Ty nie myśl, tylko graj i mów prawdę. Będę wiedział, kiedy kłamiesz - przywoływał radę swojego przyjaciela Henryka Borowskiego, która, jak twierdził, przydawała mu się całe życie. (pap)

Fot. Radek Pietruszka

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi