poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Kraj > Nauczyciele zastrajkują 31 marca

Nauczyciele zastrajkują 31 marca

Nauczyciele zastrajkują 31 marca
Data publikacji: 2017-03-07 15:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-08 23:13
Wywietleń: 176 221130

31 marca Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi całodzienny ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty - zdecydował we wtorek zarząd główny związku.

ZNP domaga się m.in. podniesienia zasadniczego wynagrodzenia o 10 proc. oraz deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień i że do tego czasu żadnemu z nauczycieli warunki pracy nie zmienią się na niekorzyść.

Strajk będzie polegał na całodniowym powstrzymaniu się przez nauczycieli od pracy. Uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę.

W grudniu ZNP rozpoczął procedury prowadzące do przeprowadzenia ogólnopolskiego strajku w oświacie. Ponieważ bezpośrednimi pracodawcami nauczycieli są dyrektorzy szkół to do nich nauczyciele związkowcy skierowali swoje żądania, takie same w całym kraju. 

- Planowany na 31 marca strajk nauczycieli to strajk w obronie praw pracowniczych – powiedział we wtorek prezes ZPN Sławomir Broniarz. Protestujący nauczyciele będą obecni w szkołach, ale nie poprowadzą zajęć; dzieci będą miały opiekę - zapewnił.

"Strajk środowiska oświatowego, a więc nauczycieli i pracowników oświaty będzie zorganizowany 31 marca" – poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wyjaśnił, że termin ten wynika z konieczności zagwarantowania w kilku okręgach czasu na wypełnienie procedur opisanych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

"Jest to strajk w obronie naszych praw pracowniczych; strajk zmierzający do tego, abyśmy nie dali się uwieść retoryce ministra edukacji narodowej, że nie stracimy pracy; strajk, który ma doprowadzić do tego, że swoją postawą, swoim protestem, swoją aktywnością będziemy bronili naszych miejsc pracy, nie licząc na to, że ktoś nam łaskawie to miejsce pracy zagwarantuje" – powiedział Broniarz.

Jego zdaniem, "tylko tego rodzaju postawa może dać szansę i nadzieję na to, że w ciągu trzech lat z oświaty nie odjedzie trzydzieści kilka tysięcy osób, jak wynika to z informacji samorządów".

"Nauczyciele, którzy zdecydują się na czynne poparcie strajku, będą w szkole obecni, nie będą prowadzili żadnych zajęć dydaktycznych, opiekuńczych, wychowawczych. Natomiast jeśli dziecko przyjdzie do szkoły dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnić temu dziecku opiekę" – powiedział. (PAP)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: prezes ZPN Sławomir Broniarz zapowiada strajk w obronie praw pracowniczych nauczycieli.

Komentarze

Wawrzek
Nauczyciele powinni być BEZPARTYJNI I APOLITYCZNI, Wiedza jaką przekazują powinna być politycznie neutralna. Należy zakazać udziału w partiach politycznych i samorządach - udział Nauczycieli w tych instytucjach odbywa się ze szkodą dla nauczania. W niektórych Gminach nawet 70% radnych to nauczyciele- kiedy oni nauczają?. Reforma Oświaty jest konieczna i niezbędna, konieczna jest również reforma szkolenia Nauczycieli i to tak by Nauczyciel był przyjazny dzieciom i młodzieży, potrafił przekazać wiedzę a nie tylko organizować testy. Właśnie teraz reforma może być przeprowadzona z najmniejszymi stratami.
2017-03-08 23:05:24
i bardzo dobrze
Może minister Zalewska wreszcie otrzeźwieje i zauważy że robi krzywdę polskim dzieciom
2017-03-07 19:01:46
Brawo nauczyciele
Polacy Was popierają, nie chcemy tej chorej reformy
2017-03-07 18:45:59
Brona
Broniarz do bron a nie do oświaty
2017-03-07 17:32:05
Brony
Błazen Broniarz do bron a nie do oświaty.
2017-03-07 17:30:31
kurator
z tego co wiem większość nauczycieli nie wyrabia się z materiałem.Ci co mają lekcje z ostatnimi klasami gim i liceum ,jeżeli nie będą uczyć w tym dniu, powinni zastanowić się czy chcą pracować w tym zawodzie.ZNP ma w gdzieś rodziców i dzieciaków wymyslając termin 31 ,03. czyli przed gorącym terminem matur i testów gimnazjalisty.Mogli by swoją zabawę zacząć po terminach ważnych egzaminów.
2017-03-07 16:23:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi