sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Kraj > Najpierw Tallin, potem Berlin

Najpierw Tallin, potem Berlin

Najpierw Tallin, potem Berlin
Data publikacji: 2015-08-18 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-21 08:16
Wywietleń: 789 12710

Warszawa. Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 23 sierpnia w Estonii w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Następnie prezydent odwiedzi Berlin i Londyn. Pod koniec września w Nowym Jorku spotka się z prezydentem Barackiem Obamą.

W poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski przedstawił kalendarz wizyt Andrzeja Dudy na pierwsze 100 dni jego prezydentury.

 Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Dudy odbędzie się 23 sierpnia w Estonii w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Data wizyty w Tallinie - jak powiedział Szczerski - nie jest przypadkowa, ponieważ jest to Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

 W stolicy Estonii zaplanowane są rozmowy polsko-estońskie, a także wystąpienie Dudy na temat „wagi i znaczenia prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie i wagi podmiotowości Europy Środkowej dla bezpieczeństwa i stabilności Europy".

 Prezydent wraz z małżonką Agatą 28 sierpnia uda się do Berlina, gdzie odbędzie rozmowy dwustronne z prezydentem Joachimem Gauckiem, kanclerz Angelą Merkel i ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem.

 Szczerski zaznaczył, że Niemcy prezydent Duda odwiedzi dwukrotnie w ciągu 100 dni. W dniach 21-22 września udaje się do Erfurtu na szczyt przywódców państw grupy Arraiolos.

 15 września A. Duda odwiedzi Londyn. W Londynie prezydent będzie uczestniczył w obchodach, z udziałem rodziny królewskiej, 75. rocznicy Bitwy o Anglię, ale także będzie miał rozmowy dwustronne z premierem Davidem Cameronem. Głównym elementem obchodów 75. rocznicy Bitwy o Anglię będzie msza w Katedrze św. Pawła w Londynie z udziałem 2 300 osób, w tym rodziny królewskiej i premiera Camerona.

 W dniach 26-29 września prezydent będzie przebywał z wizytą w Nowym Jorku, gdzie będzie miał wystąpienie na corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

 W dniach 8-9 października prezydent weźmie udział w szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

W dniach 3-4 listopada prezydent uda się do Bukaresztu, gdzie odbędzie się - jak mówił na konferencji prasowej prezydencki minister - miniszczyt NATO z udziałem prezydentów państw wschodniej flanki Sojuszu: Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski.

 Cykl wizyt w pierwszych 100 dniach prezydentury ma zakończyć wizyta w Pekinie. Duda będzie uczestniczyć jako szef polskiej delegacji w szczycie Europa Środkowa-Chiny. - To jest szczyt międzyrządowy, ale w tym wypadku wyjątkowo delegacji polskiej na ten szczyt będzie przewodził pan prezydent Andrzej Duda - mówił.

 Szczerski poinformował też, że trwają rozmowy na temat wizyt w Paryżu, Brukseli oraz spotkania z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką w Kijowie lub Warszawie. A. Duda - jak przypomniał minister - jest już po pierwszej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy. Udam się do Kijowa na początku września, jestem w stałym kontakcie z moim odpowiednikiem w kancelarii prezydenta Poroszenki - podkreślił Szczerski.

 Szczerski powiedział też, że Polska jest "przed roczną dużą pracą dyplomatyczną" przed szczytem NATO w Warszawie. "Nie ma ani nie będzie jednego przełomowego spotkania, nie będzie jednego momentu, po którym wydarzy się coś, wybuchną fajerwerki i świat obróci się w drugą stronę i będzie się kręcić ziemia w drugim kierunku" - dodał. (pap)

NZ: Szefowa prezydenckiego biura prasowego - Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, podczas konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej kalendarzowi najbliższych wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy. Z pierwszą wizytą zagraniczną, prezydent Andrzej Duda uda się 23 bm. do Estonii. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

TU-154 ostrzezenie,
Nie pchajmy sie PO raz kolejny... w PO-blize "Lwiej paszczy"...??
2015-08-20 23:46:56
Gdyz "LICHO" nie spi...??
A ja na miejscu obecnego Prezydenta RP - Pana A. Dudy, zastanowil bym sie POWAZNIE... ze wzgledow i pod katem BEZPIECZENTWA - z Wizytami na Litwie, Lotwie i Estoni, jaki i na Ukrainie w Kijowie ? Lepiej bylo by, by Prezydent Ukrainy Pan Poroszenko - przyjechal do Warszawy ! !
2015-08-19 00:59:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi