czwartek, 18 stycznia 2018.
Strona główna > Kraj > MZ opublikowało projekt wynagrodzeń lekarzy stażystów

MZ opublikowało projekt wynagrodzeń lekarzy stażystów

MZ opublikowało projekt wynagrodzeń lekarzy stażystów
Data publikacji: 2017-10-18 19:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-20 12:49
Wywietleń: 1121 297197

MZ opublikowało w środę (18 października) projekt rozporządzenia regulującego wzrost wynagrodzeń lekarzy stażystów w najbliższych latach. Zmienią się także ramowe programy stażu podyplomowego lekarzy - zwiększono nacisk na nauczanie treści związanych z medycyną rodzinną.

Obecnie lekarze, którzy odbywają staż podyplomowy, otrzymują zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2 007 zł brutto. Nowa wysokość wynagrodzenia stażystów będzie ustalana z zgodnie z obowiązującą od sierpnia ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

W projekcie rozporządzenia ustalono nowe stawki wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staż podyplomowy na lata 2017-2019, gdyż - jak wyjaśniono - "zgodnie z ustawą na razie jedynie w tym horyzoncie czasowym znane są wszystkie parametry niezbędne do ich określenia".

Projekt przewiduje, że lekarze i lekarze dentyści odbywający staż otrzymają od 1 lipca 2017 r. zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2100 zł. Od 2018 r. wyniesie ono 2 249 zł, a od 2019 r. - 2 369 zł.

Do końca 2019 r. najniższe wynagrodzenie, będące podstawą do ustalenia podwyżki jest iloczynem współczynnika pracy właściwego dla tej grupy pracowników (0,73) oraz kwoty 3 900 zł brutto. Począwszy od roku 2020 podstawa ta będzie iloczynem współczynnika pracy i rzeczywistej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie.

W projekcie określono też, że lekarz w trakcie stażu pełni 2 dyżury w tygodniu w wymiarze nie większym niż 5 godzin.

- Zmiana ta stanowiła przedmiot postulatu środowiska młodych lekarzy - zaznaczają autorzy projektu.

Staż lekarza trwa 13 miesięcy (lekarza dentysty – 12 miesięcy). Po zaliczeniu stażu podyplomowego oraz po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego (lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego) młodzi lekarze mogą rozpocząć szkolenie specjalistyczne, które trwa ok. 5-6 lat. Jeśli takie szkolenie lekarz odbywa w trybie rezydentury, wówczas otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość jest określona w odrębnym rozporządzeniu.

* * *

Ministerstwo Zdrowia pod koniec września przygotowało projekt rozporządzenia określającego dokładną wysokość wynagrodzeń rezydentów do 2019 r. Zgodnie z nim rezydenci, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed wejściem w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4013 zł. W kolejnych latach wynagrodzenia rosną, w 2019 r. ich wysokość będzie między 3562 zł a 4381 zł. Lekarze, którzy zakwalifikują się do szkolenia po wejściu w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4920 zł. W 2019 r. wysokość ich wynagrodzeń określono na między 3562 zł a 5581 zł (w zależności od specjalizacji i roku rezydentury).

MZ zaproponowało też rozporządzenie, zgodnie z którym w deficytowych dziedzinach medycyny rezydenci otrzymają tzw. dodatek motywacyjny, w wysokości 1200 zł brutto.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Obywatel
A nie mówiłem :-) jeszcze zajęczy Ojj...On podobno był w sekcie: Prorok i Sekta (PiS) i zobaczcie kochane dziatki jak go POrąbało.
2017-10-20 12:38:42
Dlugo...PiS
Ojj... Komuszki, PO-stkomuszki i reszta Lewactwa, Prawda, Prawo i Sprawiedliwosc...PO-nosi was teraz PO-nosi - czego Boicie sie jak Ognia i jak Diabel Swieconej Wody !!
2017-10-20 12:00:32
Obywatel -podatnik
Przeczytajcie wpis poniżej (POniżej). Ten człowiek potrzebuje hospitalizacji i to długotrwałej. A jak wyjedziecie, to kto debila będzie leczył? On wszędzie widzi do tej pory stalinowskich UB-ków, PO-wców ukrytych w słoikach po musztardzie - zwłaszcza sarepskiej, zamachy na knypka i manekinów...jednym słowem szajbus. "Ducha nie gaście" !
2017-10-20 09:45:26
Wlasne Pensje... najwazniejsze
Tego "typu" Lewackich lekarzy... Polskie Szpitale wiecej Nie PO-trzebuja !A wiec Wschod stoi dla Was otworem i udanej Podrozy...!! Reasumujac: a za ile pracuje reszta Narodu ??
2017-10-20 01:34:39
PACJENT
Szpital z lekarzami -nierobami!!!- eutanazja bierna. To doktorzy Mengele tylko inaczej. Dla podwyżek w rozsądnym czasie rozsądnymi, w rozsądnej wielkości opowiadam się na tak. Nieróbstwo natomiast w postaci leżenia- młodych ludzi zamiast doświadczania się zawodowego, co jest eutanazją -bierną mÓwię stanowcze NIE!!! TO STWARZANIE ZAGROŻENIA ŻYCIA I ZDROWIA CO PODLEGA POD KODEKS KARNY!!!! ZA TAKĄ POSTAWĘ BRANIA SPOĘŁCZENSTWOE ZA GARDŁO ODMAWIAM WAM ZAUFANIA. możecie WYJEŻDZAĆ Z POLSKI. NIGDY WAM NIE ZAUFAMI, I NIE SKORZYSTAM Z RYZKOWENJ WASZEJ WIEDZY. JESTEŚCIE UPADLI MORLANIE. pRZED EUTANAZJĄ CZYNNA SIE TEŻ NIE COFNIEICE. PO PROSTU UKOCHALISCIE PIENIĄDZ - NIE CZŁOWIEKA- I TYLKO DLATEGO TEZ ZAWÓD WYRALISCIE. A TAKIMI LUDŹMI TO JA GARDZĘ!!!
2017-10-19 15:27:03
Jarun
Ile razy mam ci powtarzać, że z debilami i schizolami nie dyskutuję. Nie jestem terapeutą. Swoje urojenia lecz gdzie indziej. Bujaj się.
2017-10-19 13:25:27
podatnik
Wylegiwanie się w imię wyrwania pieniędzy dla siebie od społeczeństwa świadczy o wyobcowaniu lekarzy ze społeczeństwa. Ta patologie (anty?)medyków wyrażnie wybrzmiała w wypowiedzi „strajkowiczki” w wypowiedzi medialnej, która publicznie oświadczyła, że w następstwie tego protestu umrze kilka tysięcy ludzi chorych. Bez wątpienia brak tych młodych ludzi przy lóżkach pacjentów doprowadzi do większej zapaści wielu pacjentów na zdrowiu, a może nawet umrze. Pogorszeniu ulegnie ogólny stan zdrowia społeczeństwa. Skutki tego będą widoczne dopiero za jakiś czas. To już jest dyskryminacja. A dyskryminacja jest zabroniona w Konstytucji RP. Z faktu, że dyskryminacja dotyczny Polaków trzeba mówić o antypolonizmie wymierzonym przez kastę lekarzy w zwykłych Polaków. A Panowie i Panie (anty?) doktorzy składali Przysięgę Hipokratesa, w której adept sztuki medycznej zobowiązany jest do czynienia wyłącznie tego co jest dobrem z perspektywy życia i zdrowia pacjenta. To wynika z wzajemności dawania i brania w społęczństwie. Myśmy łożyli na wsze wykształcenie, co nakłada na was Panowie i Panie Doktorzy – Strajkowicze nie tylko obowiązek nie szkodzić pacjentowi, ale przede wszystkim nieść mu pomoc w chorobie i jego problemach zdrowotnych, edukować, promować zdrowie- a nie leżeć i strajkować! To musi rozstrzygnąć Komisja Etyki Lekarskiej, czy godzi się łamać ową etykę- wszak powinnością lekarza jest troska o zdrowie publiczne obywateli, które jest zagwarantowane w artykule 68 Konstytucji RP, która mówi jasno; każdy ma prawo do ochrony zdrowia finansowanej ze Śródków publicznych. Konkludując, nie podjęcie pracy jest niedopuszczalne etycznie. Także z punktu widzenia Kodeksu Pracy, powinno się waszą nieobecność w miejscu pracy zbadać.
2017-10-19 13:22:12
Piorun.. do Jaruna
A co "interesowalo" Cie w latach 2007-20015 gdzie o wczesniejszych juz nie ws-PO-ne ?? Wyglada na to, ze wtedy... to musialo Ci sie zyc "Cacy" i stad teraz ten "Twoj Wielki Placz"... !!
2017-10-19 11:57:52
Jarun
Rządowe i prorządowe media chcą protestujących "zamilczeć na śmierć". Przecież rządy PiS-u to niekończące się pasmo sukcesów. Pomijam krytykę: PO, PSL, SLD - bo o powrocie do władzy tych złodziejskich i oszukańczych spółek, nie chce nawet słyszeć. Interesuje mnie tu i teraz.
2017-10-19 11:10:04
Napewno
Napewno dla lekarzy takie zarobki to atrakcja-egzotyka bo w innych krajach europejskich srednia to od 5000 € zaraz po studiach.
2017-10-19 10:37:25
nuraj
Budynek bez lekarzy to kostnica. (czytaj Przełomy:-)))
2017-10-18 23:50:30