niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kraj > Mijają dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

Mijają dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

Mijają dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy
Data publikacji: 2017-08-06 09:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1257 287120

6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym; przez dwa lata prezydent złożył ponad 50 wizyt zagranicznych oraz 187 krajowych; podpisał ponad 450 ustaw - podsumowuje Kancelaria Prezydenta.

W drugą rocznicę prezydentury Andrzeja Dudy Kancelaria Prezydenta przypomniała najważniejsze wydarzenia i inicjatywy, jakie podjął prezydent, a także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

W lipcu tego roku na zaproszenie prezydenta Dudy do Polski przyjechał 45. prezydent USA Donald Trump. Był on gościem honorowym dwudniowego Szczytu Inicjatyw Trójmorza - platformy współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Z kolei w ubiegłym roku prezydent był gospodarzem szczytu NATO, w czasie którego spotkał się z ówczesnym prezydentem USA Barackiem Obamą. W sumie Warszawę w tych dniach odwiedziło 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 ministrów spraw zagranicznych i 39 ministrów obrony.

Jak podsumowuje Kancelaria, Andrzej Duda w 2015 roku przyjął w kraju 6 głów państw i szefów rządów, w kolejnym roku 19 przywódców, zaś do połowy 2017 r. - trzynaście. Do chwili obecnej złożył 52 wizyty zagraniczne.

Na początku czerwca Polska została wybrana niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - na nasz kraj oddało głos 190 państw. Wybór poprzedziła intensywna kampania.

Podczas szczytu NATO przywódcy państw Sojuszu podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich.

Polska jako jedno z nielicznych państw NATO realizuje zobowiązanie dotyczące wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB, a prezydent w pełni popiera projekt stopniowego zwiększania wydatków obronnych do 2,5 proc. w 2030 r.

Do tej pory Andrzej Duda podpisał ponad 450 ustaw, skierował do Sejmu 7 wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy, a do Trybunału Konstytucyjnego 3 wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją.

Andrzej Duda wraz z małżonką chętnie działa charytatywnie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród akcji, które wspierają znajdują się m.in. Szlachetna Paczka, Bank Żywności i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, na którą pierwsza dama przekazała słynne zdjęcie ze Światowych Dni Młodzieży - zostało ono wylicytowane za rekordowe 200 tysięcy złotych. Para prezydencka co roku uczestniczy w kampaniach Caritas. Agata Kornhauser-Duda wspiera również działalność hospicjów dziecięcych.

Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, pierwsza dama ze względu na swoje długoletnie doświadczenie pedagogiczne wiele uwagi poświęcała zagadnieniom związanym z edukacją. Zainicjowała m.in. cykl debat "Eksperci Pytają Młodych", zapraszając do Pałacu Prezydenckiego młodzież ze szkół z całej Polski.

Zgodnie z informacjami Kancelarii Prezydenta Agata Kornhauser-Duda honorowym patronatem objęła łącznie 151 inicjatyw. Będąc z wykształcenia germanistką, jako pierwsza dama udzieliła 55 lekcji języka niemieckiego.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Ciekawscy
A Nas Ciekawi, kiedy i w jakiej Sprawie... bedzie kolejne "VETO" ??
2017-08-07 01:00:40
misiek
Kurier Szczeciński jak za lat komuny drukuje teksty PAP. Szkoda, ze pomineliscie informacje ze dwie osoby z Pomorza Zachodniego zajmują u Dudy ważne funkcje. Szkoda, ze nie napisaliście w jakich miastach był już Duda. Jak na tym tle wypada z innymi prezydentami.
2017-08-06 12:31:02
Gość
Honorowy patron? Dlaczego nie otworzył finału regat?
2017-08-06 10:28:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi