niedziela, 24 września 2017.
Strona główna > Kraj > Marsz "KOD Niepodległości" przeszedł ulicami Warszawy

Marsz "KOD Niepodległości" przeszedł ulicami Warszawy

Marsz "KOD Niepodległości" przeszedł ulicami Warszawy
Data publikacji: 2016-11-11 21:33
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-14 09:08
Wywietleń: 1309 170546

Ulicami Warszawy przeszedł w piątek Marsz "KOD Niepodległości". Zakończył się ok. godz. 16 koncertem muzycznym. Były przemówienia liderów KOD i partii opozycyjnych. Marsz przebiegał spokojnie, policja nie odnotowała żadnych incydentów.

Od południa na pl. Gabriela Narutowicza stopniowo gromadzili się zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji, podjeżdżały autokary, z których wysiadali uczestnicy marszu. "Chcę żyć w kraju, w którym liczą się wartości, których uczyli nas Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki czy prof. Leszek Kołakowski" - mówiła była nauczycielka języka niemieckiego z Łodzi, pani Anna. 

 Marsz rozpoczął się po godz. 12.30 na pl. Narutowicza. "Jesteśmy narodem doświadczonym w sposób szczególny przez historię, bo dwukrotnie musieliśmy odzyskiwać suwerenność, niepodległość" - mówił na rozpoczęcie b. prezydent Bronisław Komorowski. "Dwukrotnie odzyskiwaliśmy ją budując Polskę demokratyczną. To ważna wskazówka, którą odziedziczyliśmy po historii: nie ma niepodległości bez Polski demokratycznej w swoim kształcie" - dodał. Podkreślał, że idąc w piątek w marszu pokazuje się "emocjonalny związek z niepodległą Polską i tymi, którzy dwukrotnie o tę niepodległość walczyli". "Nie ma demokracji bez niepodległości. Nie ma niepodległości trwałej bez demokracji" - dodał. 

Lider Komitetu Mateusz Kijowski podkreślił, że 11 listopada miliony Polaków obchodzą Święto Niepodległości i "wszędzie tam, gdzie świętują, jest Polska", a każdy, kto świętuje tę rocznicę, jest patriotą. Zaznaczył też, że tylko razem można budować silną Polskę. "Polskę silną różnorodnością i Polskę silną wspólnotą, bo wspólnota nie zmusza do jednolitości, ale pozwala rozwijać różnorodność" - mówił Kijowski. Dodał, że choć w narodzie są różnice światopoglądowe, to Polacy mają wspólną historię i wspólne wartości. "Mam nadzieję, że wkrótce będziemy świętować razem" - powiedział. 

 Marsz przeszedł ulicami Grójecką oraz Banacha do Pola Mokotowskiego. Uczestnicy trzymali flagi narodowe i unijne oraz opatrzone znakiem KOD, PO, Nowoczesnej i SLD. Niesiono transparenty z napisami: "Nacjonalizm bierze się z nienawiści", "Demokracja jest w nas". Część osób miała kamizelki z napisem KOD. Niesiono portrety Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego oraz b. prezydenta USA Woodrowa Wilsona. 

W zgromadzeniu uczestniczyło wiele osób starszych i rodzin z dziećmi oraz przedstawiciele partii politycznych, z PO: Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa-Błońska, Sławomir Neumann, z Nowoczesnej Ryszard Petru, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Paweł Rabiej, Włodzimierz Czarzasty z SLD i Barbara Nowacka ze Stowarzyszenia Inicjatywa Polska. 

Rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka informował PAP, że podczas marszu KOD było bardzo spokojnie i nie doszło do żadnych incydentów. 

Organizatorzy marszu utrzymują, że wzięło w nim udział nawet ok. 60 tys. osób. Ani warszawski ratusz, ani policja nie podały frekwencji zgromadzenia.

(PAP)

Fot.PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

PO-PO-PO.
Masz rację scchizofreniku. Dalej dzielnie trop tych co "słyszysz i widzisz". Oni chodzą też po twoim mieszkaniu jak śpisz. PO-tem otwierasz oczy, a oni uciekają i zamykają drzwi (mają dorobiony klucz). Ty ich zapisuj na kartce a potem PO-każ lekarzowi...rentę masz zapewnioną. Uważaj lekarz też może być z PO (kto go wie?). Co prawda nie wiem o kim mówisz ale się zgadzam. Namnożyło się tego. Napisz do Gasiuk albo Labnauer one wszystko ci wyjaśnią, bo rozumy PO-zjadały.
2016-11-14 07:54:26
Chyba 4- te juz PO-suniecie w 10-ke...
Kolejna odp. do komentarza: do PO, z godz. 10:00 ! Jak masz slaby wzrok i sluch, to udajesz "juz" ze Ich nie slyszysz i nie widzisz...?? Nawet w samym Sejmie jest Ich jeszcze tylu... ze az glowa boli tj. "i ta u gory i ta na dole" ! A tej mojej "schizofreni" Kto nie PO-trafi, to i tak nigdy nie zrozumie... majac tylko PO-konczone Akademie 1-szo Majowe czy cos PO-dobnego...!!
2016-11-13 21:56:08
do PO-jechanego schizo...
Ale co do tego ma PO, PO-merdańcu(paranoiku). U ciebie psycholu to oni do gazu albo pod ścianę. Lecz się z nienawiści, zanim znów trafisz do pokoju bez klamek. Tym razem na bardzo długo, może na zawsze
2016-11-13 18:46:04
@do PO
Sekretarz KC PZPR Święcicki to twoim zdaniem kto? Tabuny miłośników okrągłego stołu to kto? Gorliwi obrońcy Bolka to kto? Uczestnicy pogrzebów Jaruzelskiego i Kiszczaka to kto? Puknij się w swój POryty łeb, to może przejrzysz na oczy.
2016-11-13 13:20:56
do PO
Paranoiku z pisaniem PO. Co trafiony? Postkomunistów nie ma nawet w Sejmie a ty ich wszędzie widzisz i obsesyjnie piszesz PO. Jaki jest tego sens? Pewnie twojej schizofrenii nikt POza :-) tobą nie rozumie.
2016-11-13 10:00:52
Marchewka Radek
Tam było wg. policji 10000 / dziesięć tysięcy/ wrogów PIS , oby nie Polski ? AKTUALIZACJA O godz. 22:56 ???- Proszę nie obrzydzać lektury sympatycznego / niegdyś ?/ KURIERA !
2016-11-12 23:07:30
Kolejny traf w 10-ke,
Krotka odp. do komentarza PO-walony z godz. 12:39 ! No i znow czujesz sie trafiony i PO-walony i PO raz kolejny Cie PO-nosci...HA...HA...Ha...!!
2016-11-12 22:52:18
gruszkaa
ale tekst -promocja ?
2016-11-12 22:46:41
Do @zaik
I co z tego, że to jest wiadomość Polskiej Agencji Prasowej? Po to jest PAP, by informować o wszystkich wydarzeniach, a poszczególne media wybierają z nich te, które uważają za najistotniejsze. Swoją drogą, pochwała PiS-u za pluralizm bezcenna.
2016-11-12 12:58:57
PO-walony
Wiadomo, że osoba która jest paranoikiem szkodzi swymi wpisami środowisku które popiera, bo nikt ze schizofrenią nie chce się utożsamiać. Zrozumiałeś PO? Twoje paranoiczne ataki na PO, ośmieszają ciebie.
2016-11-12 12:39:25
Kodziarze
Skoro uważają,że nie ma demokracji, a mogli spokojnie drwić z obecnej władzy, to znaczy, że te osoby mają chyba jakieś problemy natury zdrowotnej...
2016-11-12 09:25:08
@zaik
Przeczytaj uważnie tekst do końca. To jest wiadomość z Polskiej Agencji Prasowej, należącej do PiS-u.
2016-11-12 08:55:21
PO-wyzsze zdjecie - dowodem kolejnej PO-stkomunistycznej glu-PO-ty...! !
Z tekstu wynika ze: Pan Komorowski ws-PO-mnial ze dwukrotnie musielismy odzyskiwac suwerennosc i niepodleglosc. Hmm... a o tym 3-cim odzyskiwaniu suwerennosci i niepodleglosci PO latach 1945-2015 - to juz "za-PO-mnial"... ? A co Kijowski ma na mysli stwierdzeniem ze: "Mam nadzieje ze wkrotce bedziemy swietowac razem" tzn. KOD-ziarze jako mala PO-stkomunistyczna garstka planuja dolaczyc do reszty Narodu, czy snilo Mu sie ostatnio w nocy... ze reszta Narodu (ewentualnie czy byc moze kiedys tam ) dolaczy do PO-stkomunistycznej garstki KOD-ziarzy ? Reasumujac: nigdy wiecej Komunizmu i PO-stkomunizmu... w Wolnej i Niepodleglej RP !!
2016-11-12 01:51:49
bolo
Na TVN-ie, "najbardziej wiarygodnym" i tylko w "polskich rękach" słyszałem jak - "prezio" KOD-u mówi, 0:25 sek. ; "..że 90 (dziewięćdziesiąt) lat temu...." Na innym "njusie" p. Schetyna opowiada o 98-ciu (dziewięćdziesięciu ośmiu). Nie mogą się dogadać "opozycjoniści" ile to dokłąadnie jest? Co "opozycjonista z kitką" opowiada? Przy takim święcie nie "kuma" co czyta z kartki? Ja jestem przekonany iż jego (Kijowskiego) "troska o Ojczyznę" i "patriotyzm" jest tak wielka jak "transza od Sorosa".
2016-11-11 23:58:13
zak
Kurier promuje targowice. Czy Kurier tez jest własnoscia Axel Spingera?
2016-11-11 23:47:30
KOD pod płot!
Dlaczego nie piszecie nic o Marszu Niepodległości w Warszawie? Cenzura? Autocenzura? O co chodzi? Nie jesteście polskim medium?
2016-11-11 23:27:37
co to ma być?
Jesteście biuletynem KODu? Ani słowa o prawie stutysięcznym Marszu Niepodległości, za to promocja ormowców? Szok.
2016-11-11 22:48:05