sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Legionowo nie chce do Warszawy

Legionowo nie chce do Warszawy

Legionowo nie chce do Warszawy
Data publikacji: 2017-03-27 21:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-28 09:40
Wywietleń: 1891 228491

W referendum w Legionowie mieszkańcy nie dali sobie wmówić, że poprzez stworzenie kolejnej administracyjnej struktury wszystkie problemy zostaną rozwiązane - powiedział prezydent miasta Roman Smogorzewski. Jak dodał, wierzy, że PiS nie zlekceważy głosu mieszkańców.

W referendum przeciw włączeniu do metropolii warszawskiej w Legionowie zagłosowało w niedzielę 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Referendum było inicjatywą radnych Legionowa, uchwałę w tej sprawie przyjęli podczas sesji 8 lutego.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Smogorzewski podkreślił, iż nie przypomina sobie sytuacji, w której prawie 95 proc. społeczeństwa opowiedziało się przeciwko jakiemuś rozwiązaniu.

- Mieszkańcy nie dali sobie wmówić, że poprzez stworzenie kolejnej administracyjnej struktury wszystkie problemy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zostaną rozwiązane. Nie dali się też oszukać, że da się stworzyć system komunikacyjny na większym terytorium za mniejsze pieniądze. Nie dali się kupić wizją tańszego, wspólnego biletu - podkreślił prezydent.

Referendum w Legionowie było reakcją na przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy; zakłada on, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Mieszkańcy Legionowa w niedzielę odpowiadali tylko na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”.

Podobne głosowania chciały także przeprowadzić Warszawa i Podkowa Leśna, jednak w ich przypadku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera stwierdził nieważność uchwał ws. referendów dot. zmian granic Warszawy. Za zgodną z prawem ocenił tylko uchwałę Legionowa z inaczej sformułowanym pytaniem.

W ubiegły piątek posłowie PiS ogłosili początek konsultacji społecznych w sprawie projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy; mają one potrwać do połowy kwietnia. (PAP)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Na zdjęciu: Mieszkańcy Legionowa w niedzielnym referendum, 26 marca wypowiedzieli się przeciw włączeniu do metropolii warszawskiej.

 

 

Komentarze

Brawo Legionowo
Reszta Polski też się nie da pisowskiemu reżimowi
2017-03-28 08:42:57
333
cos tu pisowskich czyli ruskich oplacanych trolii nie widac,paszoł do moskwy, wynocha,
2017-03-27 23:02:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi