środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Kasacja ws. ekstradycji Polańskiego

Kasacja ws. ekstradycji Polańskiego

Kasacja ws. ekstradycji Polańskiego
Data publikacji: 2016-05-31 12:25
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-01 15:03
Wywietleń: 138 136025

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek (31 maja), że skierował do Sądu Najwyższego kasację w sprawie odmowy ekstradycji reżysera Romana Polańskiego do USA. Jak dowiedziała się PAP, kasacja wpłynęła już do SN, oczekuje na wyznaczenie terminu.

- Podjąłem decyzję, że kieruję do Sądu Najwyższego kasację ws. decyzji dotyczącej Romana Polańskiego, w której to sprawie sąd krakowski zdecydował o niewydawaniu pana Polańskiego Stanom Zjednoczonym w sytuacji, kiedy jest oskarżony i ścigany o okrutne przestępstwo wobec dziecka, gwałt na dziecku - powiedział w radiowej Jedynce Zbigniew Ziobro. Jak mówił Ziobro, z tego powodu, że Polański jest osobą znaną "nie można usprawiedliwiać i tworzyć uzasadnień, że ma być traktowany inaczej".

- Gdyby to był przysłowiowy Kowalski, nauczyciel, lekarz, hydraulik, malarz, to jestem pewien, że z każdego kraju już dawno zostałby deportowany do Stanów Zjednoczonych - powiedział minister. Nadmienił, że istotą podnoszoną przez obrońców Polańskiego jest to, że jest wybitnym artystą.

- Czy to znaczy, że wybitny artysta może dopuszczać się gwałtów, innych ciężkich okrutnych przestępstw, a zwykły Kowalski ma być surowo karany? Uważam, że prawo jest równe wobec wszystkich - podkreślił.  

* * *

Polański, który ma polskie i francuskie obywatelstwo, w 2009 r. został zatrzymany na lotnisku w Zurychu na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania. Po trzymiesięcznym pobycie w areszcie i siedmiomiesięcznym areszcie domowym został uwolniony. Władze Szwajcarii zdecydowały, że nie wydadzą go USA, ponieważ "nie można wykluczyć z całkowitą pewnością błędu we wniosku ekstradycyjnym USA". Po aresztowaniu Polańskiego w Szwajcarii pokrzywdzona Samantha Geimer wezwała sąd apelacyjny w Kalifornii, by umorzył sprawę karną przeciwko Polańskiemu, ale sąd odrzucił zarówno jej wniosek o umorzenie sprawy, jak i późniejszy wniosek obrońców - o zaoczny proces.

Wniosek USA o ekstradycję Polańskiego trafił do Polski na początku 2015 r. W styczniu prokuratura skierowała do sądu formalny wniosek o stwierdzenie dopuszczalności ekstradycji. Wskazała w nim, że z umowy ekstradycyjnej zawartej między Polską a USA wynika, że można wydać obywatela polskiego do USA - także w przypadku przedawnienia ścigania w Polsce, gdy w USA okres przedawnienia nie upłynął. 30 października ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Krakowie wydał postanowienie o niedopuszczalności ekstradycji Polańskiego do USA. Uznał, że przed sądem w USA została zawarta ugoda z Polańskim, a kara, która mu groziła, została wcześniej wykonana z nawiązką. (pap)

Na zdjęciu: Roman Polański
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Komentarze

maniek
bardzo dobrze oczywiscie powinien byc sadzony jak zwykły kowalski ,ine róbmy z niego rezysera ,sam powinien poddac sie kaze a nie uciekac z usa .Brawo czekam na wydanie go odpowiednim władzom i wyrok niech bedzie surowy
2016-06-01 14:49:00
do: "do: Jalj"
Chyba sam nie poczytałeś o tej osobie. Banda Ch. Mansona zamordowała jego żonę w 1969 roku, czyli przed dokonaniem przez niego gwałtu w 1978 roku. Ponadto, przed ogłoszeniem wyroku sądu uciekł do Paryża, więc świadomie - jak tchórz, uciekł przed odpowiedzialnością. Jeżeli piszesz, że nieletnią podsunęła mu jej matka, to musiała być bardzo zła matka, skoro wzięła narząd płciowy reżysera w dłoń i wepchnęła go swojej córce wiadomo gdzie - ciekawe.
2016-06-01 07:59:42
Nie pchajmy sie sami w "maliny"...
A moze lepiej bedzie wyslac Goscia spowrotem do Francji lub Izraela i niech tam dalej zadecyduja...?? My jako Polska, powinnsismy jak najmniej sie w to "mieszac"...!
2016-06-01 00:19:40
do Jalj
Przeczytaj całą historię pana Polańskiego na ten temat, zanim zaczniesz wypisywać takie chamskie i obraźliwe epitety pod jego adresem. Zapłacił już za to stokrotnie, a ta niby ofiara została podstawiona przez kochaną mamuśkę znanemu reżyserowi chcąc córeczkę wykreować na gwiazdę. Tzw. ofiara Polańskiego teraz, mając już skończone pięćdziesiąt lat prosi o zaniechanie tej sprawy, bo chce w końcu żyć normalnie. Pomijam ogólnie znany fakt ogromnego odszkodowania finansowego jakie dostała. Polański odsiedział swoje także w więzieniu, był izolowany w Szwajcarii, zamordowano mu żonę z dzieckiem w ósmym miesiącu ciąży. To mało?!! , Według opinii prawników amerykańskich to już jest z nawiązką kara. Przeczytaj opinię amerykańskiego adwokata pana Polańskiego. Ręce opadają, że tacy prymitywni są niektórzy Polacy, zamiast cieszyć się, że mamy tak wspaniałego reżysera o światowej sławie, piszą bezczelne i chamskie kalumnie pod jego adresem :(. A Ziobro, powtarzam to za publiczną wypowiedzią L. Balcerowicza z która się całkowicie zgadzam, jest jednym z najbardziej obrzydliwych polityków.
2016-06-01 00:03:35
Jalj
A co mnie interesuje jakim był reżyserem. Do paki i niech siedzi. Z dzieckiem, a fee....spojrzysz ja ryja i już widać, że zbok.
2016-05-31 20:02:59
Kara
Nie ma się co oszukiwać. Jeżeli jakakolwiek osoba ucieka z kraju, to wie, że uczyniła coś złego, niezgodnego z prawem. A jeżeli dodatkowo ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości przez dziesiątki lat, skala jego zdemoralizowania jest ogromna. Poza tym, nie trzeba być prawnikiem, aby wiedzieć, że kontakty seksualne z dzieckiem nie należą do powszechnie stosowanych praktyk i jest to coś tak nagannego, że napiętnowanie takiego zwyrodnialca jest czymś normalnym. Przestępców i zboczeńców należy zawsze tępić, a bronią ich wyłącznie osoby im podobne.
2016-05-31 12:42:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny