piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie generalskie

Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie generalskie

Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie generalskie
Data publikacji: 2016-12-13 11:38
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-14 20:44
Wywietleń: 232 183264

Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie; podejmujemy w tej sprawie kroki prawne - zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas wtorkowej prezentacji dokumentów dot. krwawych wydarzeń grudnia 1970 r.

- Chcę poinformować Polaków, że po raz ostatni w dniu dzisiejszym ze strony jakiegokolwiek urzędnika Ministerstwa Obrony Narodowej padło słowo "generał" przy nazwisku pana Jaruzelskiego. Podejmujemy kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno panu Jaruzelskiemu, jak i panu Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - powiedział Macierewicz.

Prezentacja dokumentów związana jest z przypadającą we wtorek 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Historycy i archiwiści z Wojskowego Biura Historycznego (WBH) przedstawili - jak podkreślili - nieznane dotychczas opinii publicznej materiały archiwalne dotyczące masakry robotników w grudniu 1970 r.

Wśród przedstawionych dokumentów są m.in. informacje o użyciu wojska w wydarzeniach grudniowych 1970 r., w tym meldunek o użyciu broni w dniu 17 grudnia 1970 r., gdy protestujący robotnicy ponieśli największe straty. Ponadto przedstawiono stan bojowy, system dowodzenia i plany działań wojsk w Gdańsku i Gdyni oraz opisy sytuacji z wojskowego punktu widzenia w Szczecinie oraz "zestawienie strat w sile żywej u sprzęcie poniesionych przez wojska". Historycy z WBH zaprezentowali również mapy położenia wojsk w operacji "Grudzień" 1970 oraz zbiór relacji uczestników wydarzeń w Szczecinie. (PAP)

Fot. domena publiczna

Na zdjęciu: Wojciech Jaruzelski 13 grudnia 1981 r.

Komentarze

redaktor
Zapomniałeś o 'kombatancie", "starym stoczniowcu", który już na tym forum obskoczył wszystkie zawody. Pampers ma fantazję :-)
2016-12-14 20:41:23
gisna
Kropka masz rzeczywiście móżdżek jak kropka. Jaruzelski miał wadę wzroku i nie należy właśnie z tego się śmiać. Jan Pietrzak nabijał się a teraz nosi bryle jak denka od butelek.
2016-12-14 15:35:29
dzisna
Dzieciarnia komentuje i oczywiście nie może zabraknąć tropiciela stalinizmu - znanego schizola PO, Po-myleńca.
2016-12-14 14:41:42
@pytam
Czy chodzi ci o tego opozycjonistę, który jak osławiony Paprykarz co rok gada co innego? Ale nawet on nie zaprzecza, że zamiast przydziałowych 3 lat przesiedział tylko 3 miesiące. Szczęściarz? A może ktoś mu pomógł? Pomyśl!
2016-12-14 13:52:23
Pan Bog nie rychliwy... ale Sprawiedliwy,
Krotka odp. do PO-nizszego kom: tak bedzie... S-PO-KOJNIE, Pan A. Macierewicz ma juz zagwarantowanie Honorowe miejsce w samym Niebie, czyli odwrotnie w stosunku do twojego "PO-litycznego Pupila" !!
2016-12-14 00:40:44
pytam
a kiedy komunistyczny prokurator Stanisław Piotrowicz, który oskarżał opozycjonistów w imieniu PRL straci mandat posła ?
2016-12-13 16:07:35
tak będzie
Macierewicz za 3 lata doświadczy tego samego co Jaruzelski teraz. Polacy nigdy nie dadzą się dyktaturze.
2016-12-13 15:21:00
tak będzie
Macierewicz za 3 lata doświadczy tego samego co Jaruzelski teraz. Wszyscy dyktatorzy kończą w ten sam sposób.
2016-12-13 15:20:06
Wreszcie!
Czekałem na to od lat.
2016-12-13 14:08:39
za późno
Nie dość, że dopiero pośmiertnie, to jeszcze ponad ćwierć wieku za późno, więc prawie się nie liczy. Dlaczego nie zrobili tego poprzednicy rządzących?
2016-12-13 13:20:18
fan
Trzeba przyznać, że Karuzel ma dzisiaj niebywały lans.
2016-12-13 13:03:42
Stoczniowiec z Warskiego i Opozycjonista z tamtych lat...
A przeciez "tak ladnie i niewinnie"... przemawial Jaruzelski w owczesnej Komunistycznej TV w godzinach porannych w dniu 13.12.1981 roku...! Blizsze szczegoly owczesnego przemowienia - patrz i sluchaj z duza uwaga na: www.niezalezna.pl
2016-12-13 12:08:44
.
To jakieś sfałszowane zdjęcie - "pioruński spawacz" nosił przecież ciemne okulary.
2016-12-13 12:01:32