czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Jan Kulczyk nie żyje (akt.)

Jan Kulczyk nie żyje (akt.)

Jan Kulczyk nie żyje (akt.)
Data publikacji: 2015-07-29 10:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-31 07:58
Wywietleń: 1729 6233
W wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych przedsiębiorców. Był aktywnym na arenie międzynarodowej polskim inwestorem. O śmierci biznesmena poinformował w środę Kulczyk Holding.

"Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca" - poinformował PAP Kulczyk Holding w przesłanym w środę rano komunikacie.

Jan Kulczyk urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego.

W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 roku wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen.

W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.

Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza.

Był kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie mecenasów kultury odznaczonych w czerwcu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln zł na budowę wystawy głównej powstającego wówczas w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Kulczyk był przedsiębiorcą działającym w sektorze energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Według najnowszej listy tygodnika "Wprost" był najbogatszym Polakiem z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowanych jest kilka spółek należących do Kulczyk Investments: Ciech, Polenergia, Serinus oraz Pekaes. (pap,m.j.)

***

Wcześniejsza informacja

W wieku 65 zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców - poinformował Kulczyk Holding SA. Z doniesień prasowych wynika, że biznesmen zmarł w wyniku powikłań pooperacyjnych w Wiedniu. (m.j.) Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

Odpowiedz: do CBA...
Bo nie mialam "Czerwonych Ukladow" z Komunistami i wolalam zyc biednie... z czystym Sumieniem i Honorem ! !
2015-07-30 22:34:13
do CBA
Oszczędzał w SKO, czego ty nie robiłeś
2015-07-30 07:53:05
jan
"Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk " =============================== Powikłania po jakimś prostym zabiegu kardiologicznym owszem zdarzają się ale jeszcze częściej zdarzają się powikłania poprywatyzacyjne bądź powikłania po operacjach służb specjalnych !!
2015-07-29 15:34:33
Pytanie do CBA, Urzedu Skarbowego, itp...Instytucji,
A moze i srodki Masowego Przekazu tj. Prasa, Radio i TV... wyjasnia wreszcie WYRAZNIE... skad w/w Facet, mogl stac sie tak szybko - tak bogatym Polakiem ??
2015-07-29 08:49:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny