piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Ewakuacja i kontrole po serii alarmów bombowych

Ewakuacja i kontrole po serii alarmów bombowych

Ewakuacja i kontrole po serii alarmów bombowych
Data publikacji: 2016-05-27 17:07
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 11:40
Wywietleń: 1044 135582

Po serii alarmów bombowych policja rozpoczęła pirotechniczne sprawdzanie kilkunastu obiektów w Polsce – powiedział w piątek PAP st. asp. Robert Opas z Komendy Głównej Policji. W budynkach już sprawdzonych nie znaleziono materiałów wybuchowych.

Jak powiedział Opas, akcja zaczęła się po rozesłanym ok. godz. 13 anonimowym e-mailu do kilkunastu instytucji w całej Polsce, w tym mediów i galerii handlowych. Niektóre obiekty ewakuowano (nie wszędzie było to konieczne), do niektórych po sprawdzeniu już wrócili pracownicy.

 Jednobrzmiąca wiadomość dotarła do instytucji m. in. w Krakowie, Katowicach, Olsztynie, Wrocławiu i Warszawie. Sprawcy grozi do ośmiu lat więzienia, a – jak przypomniał Opas – naraża się on także na roszczenia cywilne.

 Jedną z zawiadomionych o bombie instytucji była warszawska Giełda Papierów Wartościowych. "Takie zdarzenie miało miejsce, doszło do ewakuacji budynku, w którym znajdują się nasze biura. W konsekwencji zostały wdrożone odpowiednie procedury. Na miejscu były służby, które sprawdziły budynek i pracownicy już wrócili do pracy" - poinformowało PAP biuro prasowe Giełdy. "Nic nie znaleziono, to był fałszywy alarm" - dodano.

 "To, co jest najważniejsze to jest to, że nie doszło do przerwania sesji giełdowej i notowania odbywają się w sposób niezakłócony" - poinformowano PAP w biurze prasowym GPW.

 Wg policji fałszywe alarmy bombowe stały się w ostatnim czasie bardzo częste. Tylko w stolicy pod koniec marca i na początku kwietnia doszło do dwóch dużych ewakuacji lotnisk - warszawskiego im. Chopina i modlińskiego. W obu przypadkach zatrzymano sprawców.

 Pod koniec kwietnia MSWiA zapowiedziało powołanie specjalnego zespołu, którego zadaniem będzie wypracowanie rekomendacji prawno-proceduralnych dot. fałszywych alarmów, angażujących służby i generujących ogromne koszty społeczne i ekonomiczne. (PAP)

Fot. R.PAKIESER (arch.)

Komentarze

Obserwator wydarzen...
Czyli ze za-KOD-owani "terroryci" wychodza PO-woli ze swoich PO-chowanych kryjowek... i zaczynaja na razie "trenowac" ale juz na zywo...??
2016-05-28 11:32:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny