sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Kraj > Doradca Trumpa: Polska może być pewna przyjaźni z USA

Doradca Trumpa: Polska może być pewna przyjaźni z USA [FILM]

Doradca Trumpa: Polska może być pewna przyjaźni z USA
Data publikacji: 2017-03-23 23:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-08 00:10
Wywietleń: 262 225787

Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację - mówi PAP doradca prezydenta Donalda Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton "to będzie trudny związek".

Ralph Reed to szef komitetu doradczego ds. religii prezydenta Donalda Trumpa. Przybył do Polski w ramach wizyty studyjnej dla chrześcijańskich liderów politycznych, dziennikarzy i artystów z USA, którą wspólnie zorganizowało MSZ i Fundacja Jonny'ego Danielsa "From the Depths", zajmująca się relacjami Polaków i Żydów. Doradca Trumpa rozpoczął swoją wizytę w piątek od spotkania z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.

W rozmowie z PAP Reed mówił o przyszłości polsko-amerykańskich relacji w kontekście zapowiadanej przez nową administrację USA poprawy stosunków z Moskwą. Powrócił do wystąpienia wiceprezydenta Mike'a Pence'a na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, który potwierdził wsparcie USA dla NATO. Doradca Trumpa zauważył, że było to stanowisko zgodne z oficjalną polityką obecnej administracji.

 

– Wiceprezydent Pence potwierdził nasze wsparcie dla NATO. To jest istotna relacja, która pomogła zapewnić stabilizację, pokój i bezpieczeństwo na kontynencie doświadczającym rewolucji i rozlewu krwi przez ponad 100 lat na przestrzeni XIX i XX wieku. W momencie, gdy Rosja robi to, co robi w miejscach takich, jak Krym i Ukraina, próbując zastraszyć i uniemożliwić niepodległym narodom realizowanie swoich praw do samostanowienia, to jest to uzasadniona kwestia bezpieczeństwa dla NATO i tym samym – Stanów Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę to, co sekretarz obrony James Mattis i sekretarz stanu Rex Tillerson powiedzieli, myślę, że Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację – mówił Reed. Według niego, jeśli pojawia się możliwość współpracy z Rosją w kwestiach, którymi obie strony są zainteresowane, należy wykorzystać tę okazję. W ocenie Reeda relacja pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem będzie trudna.

– Obecnie funkcjonują sankcje nałożone na Rosję w związku z Krymem, które mają prowadzić do zmiany zachowania Rosji, na którą jednak się nie zapowiada. To będzie trudny związek, ale są istotne interesy Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata, przy których Rosja może teoretycznie być pomocna. Myślę, że właśnie do tego administracja będzie dążyć. Niezależnie od tego, czy przyniesie to owoce, czy nie, jest to rozsądne – podkreślił.

(pap)

Film: PAP

Na zdjęciu: Prezydent USA Donald Trump   
Fot. EPA/JIM LO SCALZO

Komentarze

mpl
Przy co drugim artykule są durne komentarze z literami 'P' i 'O' w wyrazach pisanymi z wielkiej litery. Jakaś mania prześladowcza u kogoś czy zwykła głupota?
2017-05-08 00:06:30
Viz a Vi...
Normalnych Ludzi to USA sie nie obawia i nie boi... tylko Zlodziejaszkow, Bandytow, Szpiegow i roznego rodzaju Naganiaczo/PO-dsluchiwaczy - gdzie o Socjalnych nierobach... juz nie ws-PO-mne !!
2017-03-25 23:18:05
usa
Czyli od kiedy możemy jeździć do USA jak normalni ludzie, a nie wizowo?
2017-03-24 07:08:51
Polscy Republikanie,
Thank You USA & NATO !!
2017-03-24 00:27:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi