poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Kraj > Donald Tusk wezwany do prokuratury

Donald Tusk wezwany do prokuratury

Donald Tusk wezwany do prokuratury
Data publikacji: 2017-07-27 10:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-28 09:07
Wywietleń: 832 279904

Były premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk, został wezwany na 3 sierpnia na przesłuchanie do Prokuratury Krajowej – powiedział PAP jego pełnomocnik mec. Roman Giertych. Jak dodał, jeśli "nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności" jego klient stawi się w prokuraturze.

Giertych powiedział PAP, że nie wie jakiej sprawy dotyczy wezwanie.

Jeszcze w połowie lipca prokuratura krajowa informowała PAP, że jest przygotowywane wezwanie dla Tuska, na przesłuchanie w charakterze świadka. Chodzi o śledztwo dot. m.in. nieprawidłowości w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Były premier był już w tej sprawie wzywany na 5 lipca ale zawiadomił prokuraturę, że "z powodu obowiązków przewodniczącego Rady Europejskiej nie stawi się przesłuchanie".

Śledztwo, w którym Tusk, będący 10 kwietnia 2010 r. premierem rządu RP, ma złożyć zeznania świadka, prowadzone jest w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie w Smoleńsku. Obejmuje ono m.in. ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski - ujawniła prokuratura.

W tej sprawie przesłuchani zostali już m.in.: ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz, b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, b. naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski. Miał być też przesłuchiwany b. prokurator generalny Andrzej Parulski – PK dotąd nie potwierdziła czy do tego przesłuchania doszło.

Według prokuratury, brak sekcji ofiar katastrofy bezpośrednio po przewiezieniu ich ciał do Polski uniemożliwił wykrycie szeregu błędów związanych z identyfikacją ofiar. - W efekcie ekshumacji, prowadzonych przez prokuraturę od jesieni 2016 r. nieprawidłowości wykryto dotąd w ponad połowie przypadków. Polegały one głównie na zamianie ciał ofiar bądź umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby (w skrajnym przypadku aż ośmiu) - ujawniła PK.

Do końca czerwca przeprowadzono 33 ekshumacje. W przypadku dwóch osób stwierdzono zamianę ciał. Zamianę 6 ciał wykazały ponadto ekshumacje przeprowadzone jeszcze na zlecenie b. Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jako pierwszy informacje o nowym terminie wezwania Tuska podał portal TVN24.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Olaboga
Przecież się nie przyzna nie wysypie ani Putina ani pozostałych. Prawo rzymskie mówi: "ten spowodował kto odniósł z tego korzyści" - korzyści odniosło wielu.
2017-07-27 23:32:21
pipi
ponownie przeszkadzają "krulu europy" w mozolnej pracy nad uszczęśliwieniem byłego "demoluda"....Co nato powie "frau"?
2017-07-27 13:50:21
bez sensacji
I co z tego, pewnie powie to, co wszyscy wiedzą.
2017-07-27 10:59:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi