piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Kraj > Czad zabija także w nowych domach

Czad zabija także w nowych domach [FILM]

Czad zabija także w nowych domach
Data publikacji: 2016-03-01 14:58
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-01 17:58
Wywietleń: 1500 121889

Tylko okresie od 1 października 2015 roku do 24 lutego 2016 roku Państwowa Straż Pożarna 3279 razy interweniowała w sytuacjach związanych z emisją tlenku węgla, 1879 osób uległo podtruciu, a 42 zmarły w wyniku zaczadzenia. Problem nie dotyczy tylko ludzi biednych – ostrzegają strażacy.

 Tlenek węgla to nie ubóstwo ludzi, brak przeglądów czy stara substancja mieszkaniowa. To sytuacja, która może spotkać ludzi zamożnych, wykształconych, zamieszkujących nowoczesne mieszkania – mówi Paweł Frątczak, starszy brygadier, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Kilka lat temu, w jednym z województw Polski centralnej doszło do zatrucia całej czteroosobowej rodziny, ludzi wykształconych, lekarzy. Był to budynek jednorodzinny, po remoncie. Niestety zapomniano o tym, że przy okazji renowacji zamontowano nowe, bardzo szczelne okna i zamknięcie tych okien spowodowało, że w urządzeniu, które było zasilane gazem nie następował pełen proces spalania.

 Drugi przykład to historia młodej dziewczyny, studentki jednej z uczelni w Polsce południowej. Dziewczyna wprowadziła się do nowego mieszkania, które otrzymała od rodziców. Pierwszym jej marzeniem, jak wspominali zrozpaczeni rodzice, była kąpiel. Niestety zapomniano o tym, że nie wolno zasłaniać kratki wentylacyjnej. Była to pierwsza i ostatnia kąpiel tej młodej osoby. Zbyt wcześnie straciła życie, a niestety takich sytuacji, wydawać by się mogło banalnych, do których nie powinno dojść, każdego roku jest zbyt wiele – dodaje Paweł Frątczak.

Tlenek węgla, nazywany „cichym zabójcą”, jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, który nie podrażnia ludzkiego układu oddechowego, więc jego wykrycie przez człowieka jest niemal niemożliwe. Czad jest emitowany w wyniku nieprawidłowego spalania paliw organicznych takich, jak drewno, węgiel lub ropa naftowa. Wśród najczęstszych przyczyn zatrucia czadem wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych, a także brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, w którym następuje spalanie. Dlatego zaleca się montaż w mieszkaniach czujników tlenku węgla.

Źródło: newsrm.tv

Fot. Dariusz Gorajski

 

Komentarze

Czad
Tylko kampanie społeczne, uświadamiające o zagrożeniach związanych z czadem, mogą wpłynąć na zminimalizowanie śmiertelnych przypadków zatruć.
2016-03-01 15:35:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi