wtorek, 26 września 2017.
Strona główna > Kraj > Co dalej z sześciolatkami?

Co dalej z sześciolatkami?

Co dalej z sześciolatkami?
Data publikacji: 2015-12-30 20:43
Wywietleń: 120 80487

Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków nowelizując ustawę o systemie oświaty. Zdecydowano, że dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę dopiero w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 269 posłów (PiS, większość Kukiz'15), 156 było przeciw (PO i Nowoczesna), 17 wstrzymało się od głosu (15 z PSL). Nowela trafi teraz do Senatu.

- Ta nowelizacja porządkuje bałagan i wycofuje pseudoreformę (...). Jest pozytywną odpowiedzią na oczekiwania rodziców, którzy prowadzili dramatyczną walkę o dobro swoich dzieci, o dobro polskiej edukacji - powiedziała reprezentująca autorów projektu Marzena Machałek (PiS). Dodała, że nowelizacja przywraca odpowiedzialność państwa za edukację.

- Dzieci w wieku sześciu lat chodzą do szkoły w 24 krajach UE, w części z nich edukację zaczynają wcześniej. Dzieci w ponad 130 krajach świata zaczynają edukację w wieku lat sześciu, albo nawet wcześniej. Dlaczego uważacie państwo, że polskie dzieci w przeciwieństwie do innych dzieci, nie są zdolne do tego? (...) Dlaczego macie tak złe zdanie o polskich dzieciach? - pytała z kolei była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska (PO). Obecna minister Anna Zalewska odpowiedziała: "Odwagi, trzeba wyznaczać standardy UE". Jak dodała sześciolatek będzie się uczył tam, gdzie zdecydują jego rodzice. (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje