niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Kraj > Ciągła obecność NATO w Polsce

Ciągła obecność NATO w Polsce [FILM]

Ciągła obecność NATO w Polsce
Data publikacji: 2016-04-21 15:43
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-23 11:16
Wywietleń: 129 129215

Podczas szczytu NATO w Warszawie podjęte zostaną ważne decyzje dotyczące wzmocnienia polityki obronnej i odstraszania Sojuszu, co nie będzie obejmować stałych baz, ale będzie obejmować ciągłą, rotacyjną obecność sił Sojuszu na wschodniej flance - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.

- Jestem pewien, że podczas szczytu podjęte zostaną ważne decyzje dotyczące wzmocnienia polityki obronnej i odstraszania NATO, co nie będzie obejmować stałych baz, ale będzie obejmować ciągłą, rotacyjną obecność sił Sojuszu na wschodniej flance NATO w połączeniu z dodatkowym wzmocnieniem, o którym zdecydowaliśmy jeszcze podczas szczytu w Walii przed dwoma laty. Oznacza to codzienną obecność - każdego dnia w roku - wielonarodowych sił Sojuszu: Amerykanów, Europejczyków, a także sił lokalnych na najbardziej wysuniętych granicach NATO - powiedział Vershbow.

Jak ocenił, będzie to "dodatkowy element odstraszania przeciwko agresji Rosji lub kogokolwiek innego".

- Uważamy, że uda się to osiągnąć w ramach rotacyjnej obecności, tak jak uzgodnili to w lutym ministrowie obrony, w tym minister Macierewicz, który również opowiedział się za konsensusem - zaznaczył wiceszef NATO.

Mówiąc o rotacyjnej obecności sił NATO na tzw. wschodniej flance, Vershbow podkreślił, że będzie to "elastyczna, sprawna, bardzo poważna siła, która powinna odstraszyć każdego przeciwnika".

- Liczebność nadal jest dyskutowana, nie mogę teraz podać dokładnych danych. Ale będą to siły wystarczająco duże, aby odstraszyć, a jednocześnie nie takie, które Rosjanie mogliby przedstawiać jako agresję ze strony NATO. Jesteśmy sojuszem obronnym, co do tego nie będzie wątpliwości - zaznaczył wiceszef NATO.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oświadczył w ubiegłym tygodniu, że Rosja ma potencjał niszczenia krajów i z tego powodu stanowi zagrożenie egzystencjalne. Zapytany, jakim rezultatem powinien zakończyć się szczyt NATO, żeby można go było uznać za sukces, powiedział: „Oczekujemy decyzji, która zmieni status bezpieczeństwa w tym regionie. Chociaż należymy do tej samej instytucji, są w niej dwa odrębne statusy bezpieczeństwa. Lepszy w zachodniej części Europy, inny status bezpieczeństwa w miejscu, które nazywamy wschodnią flanką. Nie ma tam sił NATO, militarnych instalacji obronnych. (...) Oczekujemy, że szczyt NATO zajmie się tą kwestią i zmieni to” - powiedział.

Waszczykowski mówił też, że rozmieszczenie sił w tym regionie przez niektórych uważane jest za prowokację.

- Nie zgadzamy się z tym. Brak obecności wojsk byłby prowokacyjną sytuacją - podkreślił. (pap)

 

Komentarze

w-PiS-anka,
Jaki jest sens dokonywac w-pis-ow... jak i tak usuwacie komentrze, czyli ze Komunistyczno/PO-stkomunistyczna Cenzura Kuriera dalej (w roku juz 2016-ym) zyje i trwa !!
2016-04-23 11:10:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi