wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Były prezydent skazany za gwałt

Były prezydent skazany za gwałt

Były prezydent skazany za gwałt
Data publikacji: 2015-09-21 20:28
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-22 12:02
Wywietleń: 145 22823

Na karę 5 lat pozbawienia wolności skazał w poniedziałek sąd rejonowy w Ostródzie b. prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego w procesie za molestowanie kobiet i zgwałcenie urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd zakazał b. prezydentowi Olsztyna przez sześć lat kontaktować się z główną pokrzywdzoną. Małkowski ma też zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk w jednostkach administracji samorządu terytorialnego przez sześć lat.

Były prezydent zgodził się na podanie pełnych danych i publikację swego wizerunku.

Sentencja wyroku była jawna. Na sali sądowej był Czesław Małkowski, nie było jednak pokrzywdzonych kobiet. Po publikacji wyroku, rozpoczęło się dwugodzinne ustne uzasadnienie, które jednak z uwagi na charakter zarzucanych czynów, odbywało się ono za zamkniętymi drzwiami.

Jak wynika z podanych przez sąd przepisów kodeksu karnego, Małkowski został skazany za gwałt i usiłowanie zgwałcenia, przy czym czynu tego miał się dopuścić wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzona została część zarzutów o molestowanie. Z innego zarzutu molestowanie Małkowski został uniewinniony.

Jedna z dwóch pokrzywdzonych pytana przez dziennikarzy po publikacji wyroku powiedziała w rozmowie telefonicznej, że dla niej najważniejsze jest to, że "od 8 lat nikt jej już nie krzywdzi".

- Niech tak będzie dalej, czuję pustkę w sobie, nie wiem co o tym myśleć. Dobrze że to już się skończyło (...) chcę normalnie żyć. Najgorsze jest to co przeżyłam (...) kobiety są w takiej sytuacje bezbronne - podkreśliła pokrzywdzona zastrzegając sobie anonimowość.

Sprawa przed ostródzkim sądem ciągnie się od czterech lat, jej akta liczą 52 tomy, a poniedziałkowy wyrok zapadł po ponad 70 rozprawach.

Ponad tydzień temu w mowie końcowej oskarżyciel publiczny zażądał dla b. prezydenta kary 9 lat pozbawienia wolności. 

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. i sprawował ten urząd prawie przez dwie kadencje, do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym, po wybuchu olsztyńskiej seksafery.

 Mimo nierozstrzygniętej sprawy przed sądem w Ostródzie, w 2014 r. Małkowski wystartował w wyborach samorządowych kandydując na urząd prezydenta. W II turze przegrał rywalizację z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem, otrzymując 500 głosów mniej. Został jednak radnym Olsztyna i sprawuje obecnie ten mandat. (pap)

Na zdjęciu: Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

 

 

Komentarze

Ciekawski..,
A czy przypadkiem nie przychodzily do pracy i na roznego rodzaju Urzedowo - sluzbowe Narady i spotkania: wymalowane... wydekoldowane... w maksymalnych mini spodniczkach i na szpileczkach oraz max. seksownie ubrane - jak tylko sie jeszcze dalo...? Czyli jak sobie taka czy inna Pani Zosia "poscielila" tak pozniej "wyladowala i miala"..., a teraz pretensje do tego czy innego "garbatego" ze o male co... prawie nie narobil jeszcze prostych dzieci ??
2015-09-22 09:42:54
Adam z Raju,
A ja powiem tak...., Kto chce blizej poznac "jak niewinne sa kobiety"... to niech wybierze chocby na jakis tylko czas - zawod taksowkarza czy kelnera....! !
2015-09-21 23:54:51
Casanova,
Co Wy chcecie od tego tak przystojnego Faceta, przeciez tak Mu z oczu dobrze patrzy ..! A moze kobiety same sie "pchaly"...i Facet z grzecznosci nie chcial Im odmowic...? A nie znacie tego starego powiedzenia ze: tam gdzie Diabel juz sam nie moze, tam kobiete wpusci ! !
2015-09-21 23:26:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi