środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Atak zimy w Tatrach – pługopiaskarki na drogach

Atak zimy w Tatrach – pługopiaskarki na drogach

Atak zimy w Tatrach – pługopiaskarki na drogach
Data publikacji: 2017-04-18 13:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-18 13:39
Wywietleń: 222 241982

Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W nocy z poniedziałku na wtorek (18 kwietnia) w Zakopanem spadło kilkanaście centymetrów śniegu. Na podhalańskie drogi wyjechały pługopiaskarki.

Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Roman Leśniak powiedział, że drogi na południu Małopolski są przejezdne, a na jezdniach cały czas pracują pługopiaskarki. Jak poinformowała dyżurna synoptyk Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu leży już 140 cm śniegu i ciągle przybywa. Według meteorologów, śnieg będzie padać jeszcze przez najbliższe dni.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy – informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu, a przebieg traktów jest niewidoczny. Miejscami potworzyły się spore zaspy, a w partiach graniowych nawisy śnieżne. Ratownicy TOPR informują, że wysoko w górach pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem, a wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samorzutne wyzwolenie lawin.

Zima wróciła także w Beskidy. W ciągu kilkunastu godzin w wyższych rejonach gór spadło ponad 30 cm śniegu. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Goprowcy w poniedziałek do drugiego podnieśli stopień zagrożenia lawinowego na północnych stokach Babiej Góry.

(pap)

Na zdjęciu: Narciarze przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch w Kuźnicach. Na Podhale wróciła zima, w Zakopanem od rana pada śnieg. 

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi