poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > 5 procent zaginionych dzieci nie udaje się odnaleźć

5 procent zaginionych dzieci nie udaje się odnaleźć

5 procent zaginionych dzieci nie udaje się odnaleźć
Data publikacji: 2017-05-27 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-29 08:41
Wywietleń: 2283 260208

Co roku 5 proc. dzieci zaginionych w Polsce nie udaje się odnaleźć; reszta odnajduje się w ciągu pierwszych siedmiu dni od zaginięcia – mówi Aleksander Zabłocki z Fundacji "ITAKA". 

Zabłocki poinformował, że według policyjnych statystyk w 2016 r. zaginęło 490 dzieci do 6 roku życia, 980 dzieci w wieku od 7 do 13 lat oraz 5 tys. 476 nastolatków w wieku od 14 do 17 lat.

– Około 95 procent z nich udaje się odnaleźć w ciągu pierwszych siedmiu dni. Niestety pięciu procent nie udaje się odnaleźć. Mamy przypadki dzieci, które zaginęły w latach 90. i nadal nie wiadomo, co się z nimi stało – powiedział. – Dzieci małe najczęściej giną w wyniku niewłaściwej opieki rodziców, rzadziej są porywane. Nastolatki raczej uciekają z domu. Wiąże się to z problemami, z którymi nie potrafią sobie poradzić i sądzą, że ucieczka będzie rozwiązaniem.

Przypomniał historię sprzed kilku dni, kiedy stołeczna policja szukała 12-letniego Jonathana Nieradko, który zaginął na Ursynowie. Chłopiec został odnaleziony 19 maja w Ursusie.

– Dziecko wróciło szczęśliwie do domu, także dzięki mediom, które nagłośniły sprawę. Dzięki temu pasażerka autobusu rozpoznała go i zawiadomiła policję – powiedział.

Jak zachować się w sytuacji zaginięcia dziecka?

– Kluczowa jest pierwsza godzina, kiedy należy przeszukać okolicę, obdzwonić kolegów, a jeśli to nie przyniesie efektu, zgłosić zaginięcie na policji. Zadbajmy także o to, żeby w domu był ktoś, na wypadek, gdyby dziecko wróciło samo – radzi "ITAKA". Wskazuje na kilka ważnych zasad zapobiegających zaginięciom – przede wszystkim nie pozostawiać dziecka do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej, a dziecka do lat 7 samego na podwórku. Warto też nauczyć dziecko zasady zachowania się wobec zaczepiającej je osoby dorosłej oraz jak najwcześniej nauczyć nazwiska, adresu zamieszkania i telefonu opiekuna.

* * * 

Fundacja "ITAKA" Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych istnieje od 18 lat. Do jej zadań należy udzielanie pomocy poszukiwawczej, psychologicznej i prawnej rodzinom osób zaginionych, organizacja kampanii profilaktycznych oraz prowadzenie telefonu, pod którym można zgłosić zaginięcie dziecka i nastolatka (dzwoniąc pod nr 116 000).

(pap)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Pod rozwage...
A moze warto.... by male dzieci mialy na rece "jako dzieciecy zegarek" opaske z adresem domowym i nr. telefonu ??
2017-05-29 02:22:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi