czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > 390 cudzoziemców otrzymało w 2016 roku w Polsce azyl

390 cudzoziemców otrzymało w 2016 roku w Polsce azyl

390 cudzoziemców otrzymało w 2016 roku w Polsce azyl
Data publikacji: 2017-01-29 17:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-29 22:34
Wywietleń: 226 209295

12 tys. cudzoziemców wnioskowało w Polsce o ochronę międzynarodową w 2016 r. Status uchodźcy lub inną formę ochrony otrzymało 390 osób, głównie Rosjanie narodowości czeczeńskiej, Ukraińcy i Syryjczycy – wynika z najnowszych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zgodnie z Konwencją Genewską z 1951 r., cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Organem w sprawach udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który prowadzi postępowania o nadanie statusu uchodźcy przy pomocy ekspertów Departamentu Postępowań Uchodźczych UdSC. Wskazują oni, że Polska jest traktowana przez cudzoziemców jako kraj tranzytowy, a rzeczywistym celem większości osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce jest zalegalizowanie pobytu w innych krajach.

Jak poinformował rzecznik UdSC Jakub Dudziak liczba wnioskodawców w 2016 roku była niemal identyczna jak rok wcześniej.

– Zdecydowana większość spraw – blisko 80 proc. została umorzona, ponieważ cudzoziemcy nie byli zainteresowani kontynuowaniem procedury w Polsce i opuścili kraj – powiedział Dudziak.

W 2016 r., podobnie do lat ubiegłych, osoby wnioskujące o przyznanie ochrony międzynarodowej przybywały najczęściej na wschodnią granicę Polski. W zeszłym roku najwięcej wniosków (68 proc.) przyjęła placówka Straży Granicznej w Terespolu. Większość wniosków (73 proc.) o przyznanie ochrony złożyli obywatele Rosji głównie narodowości czeczeńskiej. Na kolejnych pozycjach znaleźli się obywatele Ukrainy (11 proc.), Tadżykistanu (7 proc.), Armenii (3 proc.) oraz Gruzji (1 proc.). W 2016 r. warunki nadania jednej z form ochrony w Polsce, czyli statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub pobytu tolerowanego, spełniało 390 cudzoziemców. Byli to obywatele Rosji (129 osób), Ukrainy (97 osób), Syrii (43 osób) oraz Iraku (18 osób).

– Ponadto, 177 cudzoziemców otrzymało zgodę na pobyt ze względów humanitarnych – powiedział rzecznik UdSC.

W ubiegłym roku umorzonych zostało 9,5 tys. postępowań o udzielenie ochrony międzynarodowej.

– Sprawy są umarzane w sytuacji, gdy cudzoziemiec nie był zainteresowany kontynuowaniem procedury w Polsce i opuścił kraj najczęściej udając się do państw Europy Zachodniej. Decyzje negatywne otrzymało nieco ponad 2 tys. cudzoziemców – powiedział Dudziak.

* * *

Kraje Unii Europejskiej zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Tylko w 2015 r. przez Morze Śródziemne do Europy trafiło ponad 1 mln imigrantów i uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu  głównie z Syrii, Afganistanu oraz Iraku. Rok później było to ponad 360 tys. osób a od początku 2017 r. liczba ta przekroczyła 3,3 tys.  wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR).

(pap)

Fot. EPA/MOHAMMED SABER

Komentarze

Pytanie...
A ilu z Tych 390 Osob to IS-lamisci...? Prosze wyraznie to wymienic i opisac...!!
2017-01-29 22:15:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny