wtorek, 26 września 2017.
Strona główna > Gospodarka > Zrobić biznes w Szczecinie?

Zrobić biznes w Szczecinie?

Zrobić biznes w Szczecinie?
Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-13 14:23
Wywietleń: 1219 3764

Raport Banku Światowego pt. „Zrobić biznes w Polsce 2015" umieszcza Szczecin na 10 miejscu w zestawieniu z innymi miastami w kraju. Badano przede wszystkim tempo w jakim załatwiane są formalności w stosunku do prowadzących działalność gospodarczą. Według serwisu portalsamorządowy.pl fakt, że duże miasta wypadły w tej analizie gorzej niż mniejsze ośrodki wynika, z mniejszego zainteresowania np. potencjalnych przedsiębiorców. Aleksander Buwelski, dyrektor  wydziału obsługi inwestorów i biznesu szczecińskiego Urzędu Miasta problem widzi przede wszystkim z nadregulacjach prawnych.

 W raporcie porównano tempo w jakim można rozpocząć działalność gospodarczą, szybkość uzyskiwania pozwoleń budowlanych i rejestracją własności nieruchomości oraz dochodzenia należności z umów. Cząstkowe wyniki składały się na ogólną ocenę. Najlepiej wypadła Bydgoszcz, po niej Olsztyn i Białystok. Szczecin jest dopiero 10 wyprzedzony nie tylko przez Poznań i Łódź, ale także Rzeszów i Zieloną Górę. Co ciekawe znacznie słabiej  wypadły m.in. Warszawa, Katowice i Wrocław. Szczecin jest jednak na samym końcu w badaniu szybkości z jaką można rozpocząć tutaj działalność gospodarczą. Pokonanie tych samych co w innych miastach 4 procedur zajmuje średnio aż 42 dni, gdy w najlepszym według tego kryterium Poznaniu zaledwie... 8, a np  w Gdańsku 22 dni. 

- Warto dobrze przeanalizować jakie kryteria były brane pod uwagę - twierdzi dyrektor Aleksander Buwelski. - Po pierwsze założenie spółki, a to pozostaje w kompetencjach sądu i tempa realizacji spraw. Wg danych z raportu Szczecin był tu na ostatnim miejscu. Nie wiem czy sąd w Szczecinie ma tyle spraw, czy zbyt małe kadry, że sprawy rejestracyjne trwają tak długo. W kwestii uzyskania pozwolenia na budowę nasze miasto uplasowało się już w górnej połowie tabeli, ale tu również brano pod uwagę cały proces uzyskiwania pozwolenia, nie tylko samą procedurę w urzędzie miejskim, gdzie akurat jesteśmy bardzo sprawni, ale uzyskiwanie uzgodnień z wieloma instytucjami to często koszmar.​ Analizowano również kwestie dochodzenia roszczeń przed sądami czy wpisy do ksiąg wieczystych. Proszę zauważyć, że najlepiej wypadły mniejsze ośrodki, czyli najprawdopodobniej te, w których liczba spraw jest mniejsza, a więc są one rozpatrywane szybciej.

Przedstawiciel urzędu problem widzi przede wszystkim w jakości systemu prawnego.

- Ogólnie niestety prowadzenie biznesu w Polsce jest permanentną walką z często niespójnymi, a nawet całkowicie zbędnymi przepisami - mówi szczeciński urzędnik. - Przeregulowanie obrotu to od lat nieuleczalna choroba naszego systemu prawnego. Jest to większym problemem niż sama wysokość podatków. Do tego dochodzi opresyjność systemu, Przedsiębiorca ma z reguły krótki czas na realizację swoich obowiązków, w dodatku zagrożony sankcjami, podczas gdy sądy lub administracja często nie mają żadnych lub bardzo odległe ramy czasowe, i to bez realnych sankcji za ich nieprzestrzeganie. Kluczem do poprawy jest z jednej strony naprawianie prawa a z drugiej jego wykonywanie w sposób jak najbardziej przyjazny przedsiębiorcy, ułatwiający działanie i życzliwy. 

(ArR)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje