poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

Zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

Zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym
Data publikacji: 2016-06-22 11:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2387 140180

Ministerstwo zapowiada duże zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. Wiele propozycji jest zbieżnych z oczekiwaniami pracodawców, niektóre wzbudzają jednak kontrowersje.

Agnieszka LabuckaAgnieszka Labucka, GBS Bank, wiceprezeska ZPPZ Lewiatan:

Bardzo cieszy uporządkowanie procedur aplikacji. Niepokoi jednak fakt, iż wyłącznym celem przyznania wsparcia KFS będą te działania rozwojowe, które służą utrzymaniu zatrudnienia przez osoby zagrożone zwolnieniem z pracy. Jeżeli firma z tego wsparcia skorzysta będzie zobowiązana utrzymać zatrudnienie przeszkolonego pracownika przez co najmniej 6 m-cy. Firmy nie dostaną środków na nowo zatrudnianych pracowników. Finansowane mają być wyłącznie szkolenia zawodowe i to tylko takie, które kończą się egzaminem zawodowym lub certyfikatem. Ponadto planuje się zmniejszyć limit dofinansowania na jednego pracownika z 300% do 150% przeciętnego wynagrodzenia i wprowadzić obowiązkowy wkład własny pracodawcy.

Kamil ZielińskiKamil Zieliński, 7HR, ekspert ZPPZ Lewiatan:

Te propozycje nie korespondują z przygotowywaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakłada budowanie konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez zwiększenie jej innowacyjności oraz reindustrializację w zakresie nowoczesnych branż, dających największą wartość dodaną. Realizacja tej strategii będzie wymagała znacznych nakładów na rozwój, aktualizację, a także nabywanie całkiem nowych kwalifikacji. Nowoczesne firmy potrzebują szkoleń, które czasami dużo kosztują, ale dają wysoką stopę zwrotu. Wiele badań wskazuje też na ogromne potrzeby w zakresie uzupełniania tzw. kompetencji miękkich, których niestety pracownicy nie nabywają w ramach edukacji formalnej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi