wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Zaczyna brakować chętnych do pracy

Zaczyna brakować chętnych do pracy

Zaczyna brakować chętnych do pracy
Data publikacji: 2016-06-16 11:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1114 139274

Na rynku pracy utrzymuje się optymizm pracowników, a pracodawcy choć chcą zwiększać zatrudnienie zaczynają już odczuwać problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a nawet w ogóle chętnych do podjęcia pracy.


Anna KornackaAnna Kornacka, Publico, prezeska ZPPZ Lewiatan:

- Według Badania Aktywności Ekonomicznej  Ludności GUS w I kwartale 2016r.  mieliśmy niemal 360 tys. wolnych miejsc pracy. To o 26,5 proc. więcej niż przed rokiem i niemal 30 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Sądząc po wynikach ankiet planów pracodawców, wolnych miejsc pracy jeszcze dużo przybędzie. Warto podkreślić, że ponad 82 proc. wakatów pochodziło z sektora prywatnego. W tej sytuacji konieczne są działania wspierające prywatnych pracodawców w pozyskiwaniu wykwalifikowanych osób do pracy, do tego zaś konieczne jest połączenie wielu sił: uczelni (i biur karier), szkolnictwa zawodowego, samorządu (działania promujące miasto i region), lobbingu na rzecz uproszczonych procedur zatrudniania obcokrajowców oraz intensywnej promocji alternatywnych, nowoczesnych rozwiązań dla pracodawców.

Marek CichockiMarek Cichocki, World People, przewodniczący Rady Nadzorczej ZPPZ Lewiatan:

- Z badania wynika, że z powodu niemożności znalezienia Polaków chętnych do pracy, pracodawcy chcą zatrudniać pracowników z zagranicy, w tym głównie Ukraińców. W związku z tym dla pracodawców bardzo niepokojące są zapowiedziane zmiany, które mają zastąpić uproszczoną procedurę zatrudniania cudzoziemców, tzw. oświadczeniową, dwoma dodatkowymi typami zezwoleń na pracę sezonową i krótkoterminową. Ta nowa procedura będzie bardziej zbiurokratyzowana, kosztowniejsza i dłuższa. Bez umożliwienia polskim przedsiębiorcom elastycznego reagowania na braki kadrowe, w sektorach w których trudno znaleźć pracowników, firmy mogą napotkać istotne trudności ze zwiększaniem produkcji.

Komentarze

Cos tu nie gra...?
A ile tysiecy Osob... jest jeszcze w Polsce dalej bezrobotnych i dlaczego...??
2016-06-17 02:19:27
Prawo Rynku
CENA pracy rośnie bo PODAŻ maleje.. Więc trzeba godnie zapłacić albowiem "godzien jest robotnik zapłaty swojej" [ewang.] A w urzędach i biurach CENA pracy powinna być systematycznie obniżana bo PODAŻ jest niebywała.
2016-06-16 13:35:49
Praca
Uhm, jasne, zaczyna brakować chętnych do pracy. Czy mowa tu o osobach, które chcą pracować w biurze lub urzędzie?
2016-06-16 11:49:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi