sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Wyzwania dla biznesu

Wyzwania dla biznesu

Wyzwania dla biznesu
Data publikacji: 2016-10-20 15:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1650 162806

Jeśli chcemy za 20-30 lat dogonić Zachód, musimy postawić na nasze firmy i robić wszystko, by rozwijały się technologicznie - taki wniosek płynie z konferencji ProInverstors. Lokalny biznes musi też wiedzieć, że Specjalne Strefy Ekonomiczne są także dla niego.

- W tym świecie trzeba biec, żeby stać w miejscu - mówił w czwartek w Szczecinie prof. Witold Orłowski.

Znany ekonomista był gościem konferencji ProInvestors, która została  zorganizowana pod hasłem "Pogromcy Mitów - Specjalna Strefa Ekonomiczna nie tylko dla dużych i zagranicznych". 

- Żyjemy w świecie, który niesłychanie szybko się rozwija. Wyzwania, które stoją dziś przed Zachodem, stoją także przed nami - przekonywał prof. Orłowski.

Ekonomista podkreślał, że dziś Polska nie może być 10 lat "za" światem. Profesor zgadza się też z tezą, że by osiągnąć sukces musimy trochę zmienić model naszego rozwoju: "bardziej opierać się na pracy mózgu, a nie mięśni i bardziej opierać się na własnych firmach niż na inwestorach z zagranicy, którzy do nas przyjadą".

- Nie dogonimy Niemiec, jeśli będziemy czekać, że Niemcy przyjadą i zbudują nam fabryki, za pomocą których ich dogonimy - mówił.

A Olgierd Geblewicz, marszałek naszego regionu, zaznaczył, że zachodniopomorskie firmy chcą się rozwijać.

- Chcemy tym firmom pokazać, że Specjalne Strefy Ekonomiczne, wraz z pakietem ulg, to jest także oferta dla nich - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.©℗

(masz)

Na zdjęciu: Wyzwania, które stoją dziś przed Zachodem, stoją także przed nami - przekonywał prof. Orłowski

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

Komentarze

Wawrzek
Pan Profesor wymyślał wcześniej razem z innymi "teorie" ekonomiczne takie jak: "małe jest piękne" -dla zniszczenia silnych dużych Zakładów ze strachu przed Polakami - w myśl teorii "Polską nie da się rządzić dopóki będą istnieć duże Zakłady", następne "sprzedajemy za ile kto da" - efekt kapitał wywiało z Polski ze sprzedawcy staliśmy się kupcami i to "dobrymi" bo za buble i za koraliki i łapówy. Nawet utarto slogan, że od kontraktów oficjalnie należy się prowizja od 10-30% ale nie powiedziano dokładnie dla kogo i tak to idzie "po ekonomicznemu" a Państwo zdziadziało.
2016-10-22 00:20:10
truizm
Pan Profesor jest teoretykiem bez praktyki w tworzeniu firm; jak by jakąś firmę stworzył choć raz w życiu to nie powtarzał by to co wszyscy wiedzą i wszędzie jest napisane alora "mniemanologia stosowana"
2016-10-20 19:57:17
Mira
Najlepszy biznes to jest na prowadzeniu takich pogadanek z których wynika bardzo odkrywcze stwierdzenie, że świat rozwija się dziś szybciej niż kiedyś. Ja bym do tego dodała jeszcze, że jesli dziś jest czwartek to jutro będzie piątek
2016-10-20 19:23:06
K
Kilka fabryk więcej byłoby tu i tam w Polsce , gdyby kasa nie leżała na kontach z oproc. 0,...1 Politycy zawsze psują biznes !przecież muszą obiecać tanie " jabole " , przedszkole ? / cha-cha / i jeszcze to i tamto i wychodzi ... / szambo ! /
2016-10-20 15:39:53
Inwestor
Bardzo duzo i madrze powiedzial marszalek.
2016-10-20 15:25:19
Biznes
Ciekawe, ile firm stworzył lub iloma zarządzał pan profesor..
2016-10-20 15:23:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską