niedziela, 24 września 2017.
Strona główna > Gospodarka > Większe Mieszkanie dla Młodych

Większe Mieszkanie dla Młodych

Większe Mieszkanie dla Młodych
Data publikacji: 2015-08-06 20:01
Wywietleń: 1213 8378
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych. Zmiany do rządowego programu MdM wejdą w życie w ciągu 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw, ale wnioski o dopłatę już można składać.

Uwzględniając 14-dniowy okres vacatio legis przewiduje się, że zmiany w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych wejdą w życie pod koniec sierpnia. Skorzystają na nich przede wszystkim rodziny wielodzietne. Dla mających troje i więcej dzieci dopłatę zwiększono z 15 do 30 proc. ceny zakupu mieszkania, zaś dwoje - do 20 proc. Ponadto, zwiększy się dla nich z 50 do 65 m kw. również powierzchnia mieszkania wliczana do dopłaty, a maksymalny dopuszczalny wiek zostanie zniesiony, podobnie jak wymóg nieposiadania wcześniej własnego lokum.

Ważną zmianą jest możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym i od spółdzielni mieszkaniowych. Sprawi to m.in., że także osoby z małych miejscowości będą mogły skorzystać z dofinansowania.

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz banki odpowiedzialne za udzielanie kredytów już są przygotowane do wejścia zmian w życie. Niezależnie od tej daty, zainteresowani skorzystaniem z programu MdM na nowych warunkach mogą złożyć wniosek w swoim banku i otrzymać decyzję o dopłacie.

Dotąd BGK przyznał dofinansowanie na zakup 26 943 mieszkań i domów jednorodzinnych. Dopłaty do wkładu własnego własnego przekroczyły 624 mln zł, z czego 322 mln to tegoroczny limit na wypłaty. Banki zawarły 24 961 umów kredytowych. Z programu do tej pory najczęściej korzystały osoby bezdzietne (77 proc.), a 20 proc. to osoby lub małżeństwa mające jedno dziecko.

Od stycznia do końca lipca br. w Zachodniopomorskiem złożono 895 wniosków, zaś kwota finansowego wsparcia przekroczyła 18 mln zł. Najwięcej umów kredytowych zawarto w Szczecinie (491 na ok.10,3 mln zł). W pozostałych miejscowościach województwa - 355, zaś w gminach sąsiadujących z jego stolicą - 49.

(mag)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Teraz z programu MDM będzie można kupić mieszkanie nie tylko od dewelopera.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi