sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Więcej LNG z Kataru

Więcej LNG z Kataru

Więcej LNG z Kataru
Data publikacji: 2017-03-14 11:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-14 21:50
Wywietleń: 1607 222861

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło dodatkową umowę z Qatar Liquefied Gas Company Limited (Qatargas). Dzięki niej katarska spółka dostarczy polskiej firmie dodatkowe ilości skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Jak podało PGNiG, gaz będzie odbierany w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Całkowita ilość surowca, zgodnie z umowami długoterminowymi z Qatargas, wzrośnie do 2 mln ton LNG na rok, co stanowi ok. 2,7 mld m sześc. gazu, a w latach 2018-2020 – do 2,17 mln ton LNG rocznie (ok. 2,9 mld m sześc. gazu). Umowa dodatkowa będzie obowiązywała od początku 2018 do czerwca 2034 r.

– PGNiG zdecydowanie stawia na rozwój portfela LNG oraz aktywną obecność na międzynarodowym rynku skroplonego gazu ziemnego – podkreślił Piotr Woźniak, prezes PGNiG. – Bardzo się cieszę, że wspólnie z Qatargas osiągnęliśmy porozumienie, które przysłuży się realizacji długoterminowych celów obu firm. To istotne wsparcie dla realizacji naszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej.

W ocenie Macieja Woźniaka, wiceprezesa PGNiG ds. handlowych, umowa ta stanowi kolejny ważny krok w pogłębianiu bliskiej współpracy z Qatargas, największym na świecie producentem LNG oraz potwierdza jego zaangażowanie we wspieranie projektu budowy hubu LNG w Polsce.

– Niewątpliwie przyczyni się także do wzmocnienia wartości spółki dla akcjonariuszy – dodał Maciej Woźniak.

Skroplony gaz z Kataru przypłynie w zbiornikowcach LNG typu Q-Flex.

Tekst i fot. (ek)

Na zdjęciu: Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreśla, że spółka zdecydowanie stawia na rozwój portfela LNG.

Komentarze

To się nazywa
zdrada stanu; kupować drogo z Kataru, zamiast taniej z Gazpromu. Zdrajcy rządzą nami.
2017-03-14 21:50:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi