wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Transport morski na unijno-chińskim spotkaniu

Transport morski na unijno-chińskim spotkaniu

Transport morski na unijno-chińskim spotkaniu
Data publikacji: 2015-09-22 11:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 801 22915

We wtorek (22 września) w salach konferencyjnych hotelu Radisson Blu w Szczecinie rozpoczęła się trzydniowa sesja, której organizatorem jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Odbywa się ona w ramach porozumienia dotyczącego transportu morskiego, zawartego pomiędzy Unią Europejską a Chinami.

W spotkaniu wezmą udział wysokiej rangi przedstawiciele UE, polskiego rządu, Europejskiego Stowarzyszenia Związku Armatorów (ECSA), Związku Armatorów Polskich oraz Chińskiego Związku Armatorów. Omawiane będą m.in. takie zagadnienia, jak rozwój morskiej polityki transportowej w Unii Europejskiej oraz w Chinach, rozwój infrastruktury służącej lepszej współpracy pomiędzy obiema stronami, podniesienie jakości żeglugi (w tym w międzynarodowym ruchu pasażerskim) czy zastosowanie LNG jako ekologicznego źródła napędu dla statków.

Tematy zaproponowane do omówienia chińskiej stronie przez unijną dotyczyć będą m.in. opłat w terminalach portowych w Chinach oraz subsydiowania złomowania statków w tym państwie. Z kolei strona chińska zaproponuje do omówienia sprawę antymonopolowego dochodzenia prowadzonego przez UE wobec firm żeglugowych oraz dopłat stosowanych w Unii. Ponadto nie zabraknie tematów dotyczących konkurencyjności na rynku, w tym armatorskich sojuszy żeglugowych oraz roli branży morskiej w promocji uczciwej konkurencji na rynku żeglugowym. 

– Będą także omówione sprawy związane z bezpieczeństwem morskim, w tym kwestia działań antypirackich na wodach Somalii i Zachodniej Afryki – informuje Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM. – Spotkanie zakończy się podpisaniem wspólnego unijno-chińskiego protokołu uzgodnień.©℗

(ek)

Fot. E. Kubowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi