sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Terminal LNG przyjął kolejną dostawę

Terminal LNG przyjął kolejną dostawę

Terminal LNG przyjął kolejną dostawę
Data publikacji: 2016-07-17 12:20
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-17 12:40
Wywietleń: 1448 144534

Metanowiec Al Khuwair dostarczył 212 tys. m sześc. skroplonego gazu ziemnego dla terminalu LNG w Świnoujściu. Statek przypłynął do portu zewnętrznego w piątek (15 lipca) po południu, a opuścił go w nocy z soboty na niedzielę.

Była to druga komercyjna dostawa w ramach długoletniej umowy zawartej z firmą Qatargas. Jej wypełnianie zapoczątkował metanowiec Al Nuaman, przywożąc katarski gaz w czerwcu.

Świnoujski terminal LNG przyjął już łącznie pięć transportów gazu drogą morską. Pod koniec ub. roku i na początku 2016 Al Nuaman przywiózł po 210 tys. m sześć. LNG, przeznaczonego na schłodzenie i rozruch nowej instalacji. W pierwszej komercyjnej dostawie ten sam statek dostarczył 206 tys. m sześc. surowca. Z kolei metanowiec Arctic Princess przywiózł z Norwegii 140 tys. m sześc. LNG na zasadzie spotowej, czyli zgodnie z warunkami określonymi w umowie krótkoterminowej.

Łącznie z ostatnią dostawą, terminal w Świnoujściu przyjął już prawie milion metrów sześc. LNG (dokładnie 978 tys.).

Płynny surowiec jest zamieniany w postać lotną (regazyfikowany) i kierowany do krajowego systemu przesyłowego.

- Po sprawdzeniu na stacji pomiarowej trafia bezpośrednio do gazociągu Świnoujście -Szczecin, a następnie do pozostałej infrastruktury przesyłowej Gaz-Systemu i dalej do klientów - informuje Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy spółki Gaz-System.

Dodajmy, że następna dostawa LNG do świnoujskiego terminalu spodziewana jest 7 sierpnia. Surowiec ma dostarczyć metanowiec Al Gattara. 

(ek)

Fot. http://goldenpassterminal.com

Na zdjęciu: tym razem ze skroplonym gazem przypłynął Al Khuwair.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi