niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Szwajcaria. Sprzedaż Volkswagena zawieszona

Szwajcaria. Sprzedaż Volkswagena zawieszona

Szwajcaria. Sprzedaż Volkswagena zawieszona
Data publikacji: 2015-09-26 10:26
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-27 21:57
Wywietleń: 1100 23875

Władze Szwajcarii zdecydowały o tymczasowym zawieszeniu sprzedaży niektórych samochodów z silnikiem diesela niemieckiego koncernu Volkswagen. Zakazem może być objętych aż 180 tys. niesprzedanych dotąd aut - informuje w sobotę BBC.

W oświadczeniu władze Szwajcarii wyjaśniają, że zakaz będzie obejmować samochody z silnikami na olej napędowy o pojemności 1,2 litra, 1,6 litra i dwulitrowych. Sankcja nie będzie dotyczyć tylko modeli Volkswagena, ale także marek Audi, Seat i Skoda, których właścicielem jest niemiecki koncern. Zakaz nie dotyczy jednak samochodów, które zostały wcześniej dopuszczone do ruchu, ani tych, które spełniają normę emisji spalin Euro6.

Szwajcarskie władze powołały też specjalny zespół, który ma się zająć oskarżeniami wobec koncernu o manipulowanie pomiarami szkodliwych substancji w spalinach.

Tymczasem wczoraj poinformowano, że na czele VW stanął dotychczasowy szef, spółki córki VW, Porsche, Matthias Mueller. Prezes Volkswagena Martin Winterkorn złożył w środę rezygnację.

Władze USA ujawniły, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary. We wtorek koncern przyznał, powołując się na wewnętrzne kontrole, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA.

W związku ze skandalem Winterkorn ogłosił w środę swą dymisję, podkreślając, że bierze na siebie odpowiedzialność za nieprawidłowości i ustępuje w interesie przedsiębiorstwa. Zapewnił, że on sam nie ma sobie nic do zarzucenia.

Komisja Europejska wezwała wszystkie państwa UE do przeprowadzenia krajowych dochodzeń, mających ustalić skalę problemu. (pap)

Komentarze

@"@ktoś wie?"
Jełopie ta afera jest właśnie dlatego, że te samochody nie spełniają warunków dopuszczenia do ruchu. Dlatego wstrzymano ich sprzedaż. Dotarło jełopie?
2015-09-27 16:45:45
@Ktoś wie?
Ktoś wie, dlaczego zdarzają się jeszcze jełopy, którzy nie rozumieją, że samochody sprawne i zarejestrowane mają prawo poruszać się po drogach publicznych? Także na Pogodnie.
2015-09-27 13:03:38
Ktoś wie?
Ciekawe, czy te volkswageny, które przez rok rozjeżdżały szczecińskie Pogodno przy całkowitej bierności rożnych komendantów, strażników i prezydenta to były benzyniaki czy diesle?
2015-09-26 18:54:07
Cwaniaczki
Dla maluczkich wymyślają zielone plakietki na wjazd do miasta, a sami na boku...
2015-09-26 12:08:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi