sobota, 20 stycznia 2018.
Strona główna > Gospodarka > Święta oczami fiskusa

Święta oczami fiskusa

Święta oczami fiskusa
Data publikacji: 2015-12-16 20:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1027 54297

Aż trzy czwarte przedsiębiorstw przygotowuje dla swoich pracowników świąteczne atrakcje. Wielu pracodawców organizuje również wigilię. Z jakimi obciążeniami podatkowymi to się wiąże? Czy zawsze od firmowych prezentów pracownik płaci podatek?

Wszystko to, co pracownik dostaje od pracodawcy, stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy. Czy od świątecznego prezentu także trzeba go odprowadzić?
Są pewne wyjątki.

- Zasadą jest, że wszystko, co otrzymamy od szefa, stanowi przychód ze stosunku pracy, a więc podlega opodatkowaniu - mówi Marcin Zwierzchowski, dyrektor Oddziału Tax Care w Szczecinie. - Podatku od świątecznych prezentów możemy uniknąć, gdy będą sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a ich wartość w ciągu roku nie przekroczy w sumie 380 zł. Jednak nie w każdej firmie jest ZFŚS. Obowiązek jego utworzenia mają jedynie te, które zatrudniają na etacie co najmniej 20 osób.

Gwiazdkowe prezenty

Z kolei prezenty gwiazdkowe sfinansowane ze środków obrotowych firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych, co skutkuje obniżeniem zobowiązań przedsiębiorcy wobec fiskusa. Dla pracownika wiąże się to jednak z dodatkowym przychodem, który opodatkowaniu niestety podlega. Wszelkie bony czy talony, bez względu na wartość i źródło sfinansowania, nie podlegają zwolnieniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Stąd wartość takiego bonu zostanie doliczona przez pracodawcę do naszej podstawy opodatkowania i tym samym znajdzie się w zeznaniu rocznym, jako dodatkowy przychód, od którego musimy zapłacić podatek. Ile może on wynieść?

- To zależy od tego, w której skali podatkowej się znajdujemy. Dla przykładu, jeśli bon ma wartość 1 000 zł, to będąc w pierwszej skali podatkowej zapłacimy 18-proc. podatek, czyli 180 zł. Z kolei w drugiej - fiskus naliczy sobie aż 32-proc. podatek, czyli do zapłacenia pozostanie nam 320 zł – tłumaczy Marcin Zwierzchowski.

Święta z szefem

Inaczej jest w wypadku sprezentowanych przez szefa pieniędzy. Mogą być w formie gotówki, albo karty prepaid. Co istotne, w świetle przepisów traktowana jest ona jak gotówka, zatem jeśli zostanie sfinansowana z ZFŚS i nie przekroczy to 380 zł w skali roku, to nie zapłacimy od tego podatku.

Wydatki poniesione na organizację spotkania wigilijnego przedsiębiorca może potraktować jako koszt, który następnie można odliczyć od podatku.

- Spotkanie wigilijne, którego celem jest integracja zespołu, a także zwiększenie motywacji pracowników, może być rozliczone w kosztach podatkowych - stwierdza dyrektor szczecińskiego oddziału Tax Care. - Wtedy do wydatków możemy wpisać zarówno catering, jak i świąteczną dekorację biura. Warto jednak pamiętać, że kwalifikując dany wydatek jako koszt, musimy wskazać jego związek z uzyskanymi przychodami. Są jednak wyjątki. Pełną listę wydatków, których mimo bezpośredniego wpływu na uzyskane przychody nie można zaliczyć do kosztów podatkowych, znajdziemy w ustawie o PIT. (mag)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy