poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Strażak-26 w drodze do Szczecina

Strażak-26 w drodze do Szczecina

Strażak-26 w drodze do Szczecina
Data publikacji: 2015-12-26 13:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1799 72917

W sobotę (26 grudnia) płynął przez Morze Alborańskie, w kierunku Cieśniny Gibraltarskiej. "Strażak-26", nowy statek pożarniczy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, spodziewany jest w Polsce w styczniu.

Przypomnijmy, że jednostkę zbudowała turecka stocznia Bogazici Denizcilik Sanayi ve Ticaret (a właściwie jej podwykonawca - Gisan) za ok. 7 mln euro. W listopadzie br. została zwodowana, a po przejściu prób morskich i odbiorach technicznych wyruszyła do Polski.

Statek opuścił Turcję w drugiej połowie grudnia. Po drodze zatrzymał się na krótko w stolicy Malty. Z Valetty zmierza do Szczecina, gdzie planowane jest uroczyste podniesienie bandery na jednostce. Później popłynie do Świnoujścia, swojego macierzystego portu.

Nowy holownik z klasą pożarową FiFi1 zastąpi wysłużonego "Strażaka-25". Ma ok. 33 m długości i 12 m szerokości.

Jednostkę udało się kupić dzięki oszczędnościom, podobnie jak inny sprzęt dla Portowej Służby Ratowniczej. Projekt ma zapewnione dofinansowanie unijne jeszcze ze starego rozdania (2007-2013). Ponieważ było mało czasu na realizację przedsięwzięcia, do przetargu na dostarczenie nowej jednostki stanęły firmy dysponujące mocno już zaawansowanymi w budowie holownikami. Zwyciężyła stocznia turecka, która produkuje takie statki "na półkę". ©℗ (ek)

 

Na zdjęciu: "Strażaka-26" zwodowano w listopadzie.

Komentarze

bolo
2016.01.10 8:00 - Strażak-26 stoi w Basenie Zachodnim.
2016-01-10 12:25:40
bolo
- dzisiaj 09.01.2016 /11:00/ Strażak znajduje się na wysokości Trelleborg (Szwecja). Bądzie w nocy lub jutro rano w na redzie.
2016-01-09 10:37:57
bolo
- dzisiaj, 07 stycz.2016 /11:00/ Strażak-26 znajduje się przy Helgolandzie z kursem 346, płynie przez Kattegat ???? Zabrakło dewiz na "kiloński" ?
2016-01-07 10:17:37
bolo
- dzisiaj 01.01.2016 (piątek, godz 12) Strażak 26 płynie obok wybrzeża Portugalii.
2016-01-01 10:58:42
bolo
- dzisiaj (wtorek) 28.12.2015 godzina 21:00 Strażak 26 stoi w Giblartarze (strona od m-śródziem.) STRAZAK-26 IMO: 9765055 MMSI: 577151000 Call Sign: YJTG8 Flag: Vanuatu (VU) Length × Breadth:32m × 12m
2015-12-29 20:07:19
bolo
- dzisiaj (poniedziałek) 28.12.2015 godzina 18:00 Strażak 26 dopływa do Giblartaru (strona od m-śródziem.) http://www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:-5/centery:36/zoom:10
2015-12-28 17:02:02
Strażak
Tak się akurat złożyło, że żadna polska stocznia nie miała na półce takiego statku.
2015-12-28 08:52:49
ert
...i dla zbyszka uzupełnienie: http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/wigilia-dla-potrzebujacych
2015-12-27 16:48:16
ert
@ zbyszek ...najbezpieczniej to ścigać tego kogo nie ma, jak Komuchów; co zaś odnośnie Solidaruchów... co się z nimi stało...odparowali bez śladu?...widać za to ich dzieło: tłum z wyciągniętymi rękami po darmową miskę zupy; jak to w Krakowie pokazali...tfu.
2015-12-27 16:37:10
zbyszek
do ert Oby więcej solidaruchów i mniej komuchów
2015-12-26 22:40:23
do ert
Jakie Solidaruchy? Projekt był na liście rezerwowej, dopiero w maju była zgoda na skorzystanie z dofinansowania. I tak cud, że zdążyli do końca roku.
2015-12-26 16:53:15
ert
Ot całe Solidaruchy...nie wiedziały że terminy są, polskie doki puste a obcy mają pracę i wynagrodzenie...hańba.
2015-12-26 16:28:48