środa, 21 lutego 2018.
Strona główna > Gospodarka > Sprawdź zagraniczne auto przed zakupem!

Sprawdź zagraniczne auto przed zakupem!

Sprawdź zagraniczne auto przed zakupem!
Data publikacji: 2018-01-19 21:59
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-21 08:02
Wywietleń: 1098 309742

Chcesz kupić auto z zagranicy, które nie jest zarejestrowane w Polsce? Zanim się zdecydujesz, sprawdź jego historię. Umożliwia to bezpłatna usługa Ministerstwa Cyfryzacji.

Na portalu historiapojazdu.gov.pl od niemal miesiąca nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość. Dotąd jednak w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Teraz usługa została rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży.

Usługa jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać, trzeba się zalogować za pomocą profilu zaufanego (eGO). Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Przygotować też należy numer rejestracyjny oraz VIN auta, które nas interesuje, a także datę pierwszej rejestracji.

Możliwość sprawdzenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy to kolejne udogodnienie w Programie CEPiK 2.0. Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach: Kradzież, Złomowanie, Powypadkowy, Uszkodzony, "Przekręcony" licznik, Niedopuszczony do ruchu, Służył jako taxi.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

 Obecnie w ewidencji dostępne są auta z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji), a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie usługi o kolejne kraje, w tym m.in. o Niemcy.

(mc)

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

 

Komentarze

Sklad-anki
A jak beda przywozone /przemycane/ w czesciach z roznych Krajow... np. kola z Niemiec, silnik z Belgi, drzwi z Dani, karoseria z Austri itd...itp ??
2018-01-21 00:55:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy