wtorek, 12 grudnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Spór o Polską Grupę Promową

Spór o Polską Grupę Promową

Spór o Polską Grupę Promową
Data publikacji: 2015-10-12 20:00
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 196 27977

Premier Ewa Kopacz zapewniła w poniedziałek w Świnoujściu, że są pieniądze na duży rządowy program rozwoju polskich przewoźników promowych. Chodzi o plan utworzenia Polskiej Grupy Promowej, jednak przeciw koncepcji zaproponowanej przez resort skarbu są związki zawodowe firm armatorskich oraz Rada Pracownicza PŻM.

– Jesteśmy za tą koncepcją, którą złożyliśmy jako Polska Żegluga Morska i którą poparła Polska Żegluga Bałtycka – mówi Paweł Kowalski, przewodniczący „Solidarności” w PŻM. – Te dwa podmioty wchodziłyby w skład Polskiej Grupy Promowej, ale byłyby na odrębnych finansowych rozliczeniach.

Według ministerialnej koncepcji, w PGP większościowy pakiet akcji miałby Skarb Państwa poprzez spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe.

– Zarząd Polskiej Grupy Promowej byłby powoływany przez ministerstwo skarbu, a jego przedstawiciele mieliby większość w radzie nadzorczej – twierdzi P. Kowalski. – Temu „Solidarność” kategorycznie się sprzeciwia.

Również Rada Pracownicza PŻM uznała to rozwiązanie za szkodliwe dla armatorów promowych.

– Rada podjęła uchwałę, że nie wyraża zgody na taką koncepcję utworzenia PGP – informuje Mirosław Folta, przewodniczący RP w PŻM.

Oburzenie szefa „Solidarności” PŻM wywołała opinia na ten temat poseł Magdaleny Kochan (PO). Stwierdziła ona w Radiu Szczecin, że Rada Pracownicza, w której większość ma związek zawodowy „Solidarność”, stoi w tej sprawie po zdecydowanie złej stronie mocy.

– Pani poseł mówiła bajki i niech się zajmie muzyką, bo może się na tym zna, ale niech nie wchodzi w shipping – nie kryje irytacji P. Kowalski. ©℗

Tekst i fot. (ek)

Komentarze

Do: marynarz
Pani Poseł M. Kochan urodziła się w 1950 roku, więc nie siej zamętu i nie sugeruj się wyglądem z plakatów wyborczych.
2015-10-15 07:57:02
Koko
Z tego co wiem, to p. Kochan jest z wykształcenia muzykiem, więc na jakiej podstawie wypowiada się o gospodarce?????? Z TVN-u się ekonomii uczyła???? Niech każdy robi to na czym się zna tzn. muzycy grają a marynarze pływają. Trwa Konkurs Chopinowski i to powinien być przedmiot zainteresowania p. Kochan a nie gospodarka. Jak muzycy zaczną się wtrącac do gospodarki, a marynarze grac na instrumentach, to nic dobrego z tego nie wyniknie. No chyba, że jest się posłem, wtedy zna się na wszystkim......a w tym wypadku chyba tak właśnie jest. A jak się ktoś zna na wszystkim, to nie zna się na niczym
2015-10-13 21:07:21
marynarz
Jonatan, tak się złożyło, że Pani Kochan nie jest jeszcze w wieku emerytalnym, natomiast w PŻM-ie niektórzy już dawno powinni być na emeryturze, ale bardzo mocno trzymają się swojego stołka. I do tego jeszcze wygadują wierutne bzdury. Czy w tej firmie rządzi Dyrektor, czy przewodniczący Solidarności ? Bo odnoszę wrażenie, że dyrektor jest tylko marionetką w rękach związkowca. Może wypowiedzą się marynarze w sprawie zakwaterowania w hotelach w czasie fumigacji,( cytat. " Na statkach gazuje się ładownie, aby w ładunku nie znajdowały się owady. Wtedy załoga opuszcza jednostkę - mówi Paweł Kowalski, który wiele razy pływał na linii afrykańskiej. - Przez 24 godziny nie wolno było wejść na statek. Reszta szła do hotelu i po dobie wracaliśmy na statek. Fumigacja odbywała się bez załogi - tłumaczy Kowalski."). Pływam już ponad 30 lat i jeszcze nigdy nie było takiej sytuacji, aby w czasie fumigacji przenoszono nas do hotelu.
2015-10-13 07:22:51
Bielizna
Chyba każdy średnio rozgarnięty człowiek domyśla się, jak wyglądałoby powoływanie szefostwa. Targowiska mają jeszcze wielu sprzedawców majtek do zaanektowania.
2015-10-13 07:19:58
Pasazerowie...,
A ciekawe... jak na tym wyjda pasazerowie, gdzie dzisiejsze haslo przewodnie brzmi - Pieszy sie cieszy... tak - tylko jak dlugo ??
2015-10-12 23:20:01
jonatan
Pani poseł Kochan z racji wieku powinna być na zasłużonej emeryturze, a nie posłanką. W Warszawie w roli politycznych reprezentantów naszego regionu potrzeba ludzi dużo młodszych, bardziej energicznych i mniej zachowawczych w swoich działaniach.
2015-10-12 22:02:47