poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Rozbudują terminal LNG

Rozbudują terminal LNG [GALERIA]

Rozbudują terminal LNG
Data publikacji: 2017-11-09 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 618 300243

W porcie zewnętrznym w Świnoujściu, gdzie obsługiwane są statki przywożące skroplony gaz ziemny do terminalu LNG, będzie zbudowane nowe nabrzeże. Powstanie też stanowisko dla jednostek Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Dwa dokumenty dotyczące tych inwestycji – porozumienie i list intencyjny – podpisano w czwartek (9 listopada) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. 

– To kolejny ważny krok w zacieśnieniu współpracy z naszymi interesariuszami – podkreślił Bartłomiej Słoma, wiceprezes spółki Polskie LNG (z Grupy Kapitałowej Gaz-Systemu). – Cieszę się, że w ważnym i ambitnym projekcie rozbudowy terminalu LNG mamy partnerów, którzy rozumieją strategiczne znaczenie tej inwestycji. Wspólnie chcemy wzmocnić poziom bezpieczeństwa – zarówno w kontekście eksploatacji terminalu (obecnie i po jego rozbudowie), jak również szerzej rozumianego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Porozumienie dotyczące budowy nowego nabrzeża zawarły Polskie LNG oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

– Powstanie drugiego nabrzeża umożliwi realizację przez terminal LNG dodatkowych usług, takich jak: załadunek i rozładunek zbiornikowców małej i średniej wielkości, przeładunek typu transshipment – ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na jednostkę przy nabrzeżu przeładunkowym, a także załadunek jednostek bunkrujących LNG oraz bunkrowanie tego paliwa – wyliczał Dariusz Słaboszewski, prezes ZMPSiŚ.

Przedstawicieli Polskiego LNG i Morskiego Oddziału Straży Granicznej podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych działań, których efektem będzie zlokalizowanie stanowiska dla jednostek pływających SG.

– Od początku powstania terminalu jednostki pływające MOSG asystują gazowcom transportującym LNG – mówił kmdr Piotr Patla, komendant MOSG. – Budowa stanowiska dla naszych jednostek, a co za tym idzie, stała obecność Straży Granicznej w rejonie terminalu z pewnością wzmocni bezpieczeństwo.

Na czym będzie polegać rozbudowa terminalu, przybliżył Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju w spółce Gaz-System.

– Rozbudowa terminalu i jego bezpieczeństwo to kluczowa sprawa nie tylko dla rozwoju regionu Pomorza Zachodniego, to kwestia polskiej racji stanu – zaznaczył Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodniopomorski. – Cieszę się, że tak szybko po oddaniu terminalu do użytku zapadają decyzje o jego rozbudowie.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

Rozbudują terminal LNG Rozbudują terminal LNG Rozbudują terminal LNG Rozbudują terminal LNG Rozbudują terminal LNG Rozbudują terminal LNG Rozbudują terminal LNG Rozbudują terminal LNG Rozbudują terminal LNG Rozbudują terminal LNG

Komentarze

dr miś
Cyt. "Budowa stanowiska dla naszych jednostek, a co za tym idzie, stała obecność Straży Granicznej w rejonie terminalu z pewnością wzmocni bezpieczeństwo." To może nie budować terminalu LNG i nie trzeba będzie też straży granicznej. Będzie bezpiecznie i tanio. Zabezpieczony będzie tez status Świnoujścia jako uzdrowiska, nie zdrożeje gaz, dużo korzyści dla podatników. "W razie czego" wystarczy jedna rakieta i po "racji stanu"
2017-11-10 13:04:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi