piątek, 27 kwietnia 2018.
Strona główna > Gospodarka > Qatargas dostarczy LNG na rozruch terminalu

Qatargas dostarczy LNG na rozruch terminalu

Qatargas dostarczy LNG na rozruch terminalu
Data publikacji: 2015-09-15 14:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1870 20660

Skroplony gaz ziemny, przeznaczony do schłodzenia i rozruchu terminalu LNG w Świnoujściu, dostarczy firma Qatargas. To największy producent LNG na świecie i operator największej floty metanowców. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo porozumiało się w tej sprawie z katarską spółką.

Konsorcjum budujące terminal odpowiedzialne jest za jego rozruch technologiczny, w tym schłodzenie, stabilizację pracy instalacji i próby eksploatacyjne. Dodatkowo, na mocy podpisanego ostatnio aneksu do umowy, wykonawca ponosi odpowiedzialność finansową za odbiór LNG przeznaczonego rozruch. Inwestor, spółka Polskie LNG, ma natomiast zapewnić surowiec na cele technologiczne. 

Dwiema dostawami skroplonego gazu na rozruch i próby zajmie się PGNiG. Część surowca podczas rozruchu zostanie zregazyfikowana (przyjmie postać gazową), a następnie wprowadzona do sieci przesyłowej.

– Zdecydowano się na wybór spółki PGNIG, która w pełni profesjonalnie zapewni zarówno dostawę surowca przeznaczonego do przeprowadzenia schłodzenia i rozruchu terminalu, jak i odbiór dużych ilości paliwa gazowego powstałego w trakcie uruchomienia instalacji – powiedział Jan Chadam, prezes Polskiego LNG. – Zakontraktowaną przez PGNiG dostawę LNG na potrzeby schłodzenia i rozruchu instalacji będzie realizował Qatargas.

Surowiec na rozruch świnoujskiego terminalu dostarczą metanowce typu Q-Flex, takie same jak te, które mają przywozić LNG w ramach umowy długoterminowej.

Przed pierwszą dostawą zostanie przeprowadzony tzw. audyt technologiczny, sprawdzający gotowość terminalu do bezpiecznego przyjęcia zbiornikowca LNG, jego rozładunku oraz zmagazynowania skroplonego gazu w zbiornikach lądowych. Według niedawnych zapowiedzi, pierwsza dostawa na schłodzenie i rozruch ma nastąpić jeszcze w tym roku. (ek)

Fot. Polskie LNG 

 

Qatargas dostarczy LNG na rozruch terminalu Qatargas dostarczy LNG na rozruch terminalu Qatargas dostarczy LNG na rozruch terminalu

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Fontanna przy deptaku trysnęła kolorami
Zakwitły szczecińskie magnolie
Potańcówka w filharmonii z paprykarzem i oranżadą
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy