poniedziałek, 25 września 2017.
Strona główna > Gospodarka > Przeładunki w górę

Przeładunki w górę

Przeładunki w górę
Data publikacji: 2016-08-18 20:25
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-18 20:25
Wywietleń: 552 149010

W portach w Szczecinie i Świnoujściu przeładowano w lipcu o prawie 16 proc. towarów więcej niż rok temu. Również wyniki dotyczące pierwszych siedmiu miesięcy są lepsze niż w analogicznym okresie 2015 r. – przeładunki wzrosły o blisko 4 proc.

– Lipcowe wzrosty dotyczą niemal wszystkich grup towarowych – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Wśród nich prym wiodą zboża oraz paliwa ze wzrostem na poziomie odpowiednio 120,4 oraz 102,7 proc. Rynek zbóż jest bardzo perspektywiczny. W tej grupie obserwujemy stałą tendencję wzrostową.Działalność rozpoczyna spółka Szczecin Bulk Terminal, która dzierżawi elewator zbożowy „Ewa”.

Dodajmy, że na wzrost przeładunków paliw wpłynęło uruchomienie terminalu LNG w Świnoujściu.

– W lipcu bardzo dobry wynik odnotowano także w przypadku rudy, gdzie wzrost wyniósł 76,3 proc. – zaznacza M. Woźniak-Lewandowska. – Tutaj zauważalna jest stałość dostaw. Przez porty w Szczecinie i Świnoujściu ruda trafia do odbiorców krajowych oraz z państw położonych na południe od Polski, głównie Czech i Słowacji. Jeśli chodzi o drobnicę, obsłużono jej więcej o 4,9 proc., co wiąże się ze stałym wzrostem ruchu towarowego na Terminalu Promowym w Świnoujściu.

Były też spadki. Dotyczyły węgla – o 0,3  proc. oraz towarów z grupy inne masowe – o 19,9 proc. W przypadku węgla spadki utrzymują się od zeszłego roku.

– Spedytorzy wybierają sąsiednie porty z powodu ograniczeń nawigacyjnych toru wodnego Świnoujście-Szczecin, dlatego konieczne jest jego pogłębienie do 12,5 m – wyjaśnia M. Woźniak-Lewandowska. – Z kolei na znaczny spadek w grupie inne masowe wpłynęły mniejsze dostawy kruszywa, co jest m.in. związane z zakończeniem budowy fabryki produkującej fundamenty morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie. O ile wcześniej – gdy inwestycja trwała – miesięcznie do portu z tym ładunkiem wpływało kilkanaście statków, tak obecnie tylko jeden.

Mimo trudnej sytuacji na rynku kontenerów, w tej grupie odnotowano w lipcu dwucyfrowy wzrost (17,5 proc.). Również ogólny wynik za siedem miesięcy br. jest dodatni. Obsłużono o 5,2 proc. więcej kontenerów niż rok wcześniej.

Przez pierwsze siedem miesięcy spółki portowe przeładowały łącznie o 3,9 proc. towarów więcej niż w tym samym okresie 2015 roku. W przypadku zboża zanotowano wzrost o 9,7 proc., drobnicy – o 11,8 proc., a paliw – o 14,6 proc. Spadły natomiast (o 7,5 proc.) przeładunki węgla, rudy (4,9 proc.) i towarów z grupy inne masowe (14,8 proc.). (ek)

Fot. Bulk Cargo Port Szczecin

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi