sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > PIT z pomocą

PIT z pomocą

PIT  z pomocą
Data publikacji: 2017-01-08 15:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-25 17:15
Wywietleń: 1262 195940

Pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT. Oświadczenie PIT-12 musi mu złożyć przed 10 stycznia.

Pracownik, który chce uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, może skorzystać z pomocy pracodawcy. Powinien wtedy złożyć przed 10 stycznia swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12.

- Z tego rozwiązania może skorzystać tylko wtedy, gdy w 2016 roku uzyskał dochody tylko u jednego płatnika - wyjaśnia Małgorzata Brzoza, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał sam się rozliczyć.
W składanym oświadczeniu pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego płatnika i nie będzie korzystał z ulg podatkowych, np. na dzieci czy internetowej, oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np.wspólnego opodatkowania małżonków). Po jego złożeniu płatnik oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazuje go jemu oraz urzędowi skarbowemu do końca lutego.

Jeżeli pracownika rozliczył płatnik, lecz miał  on również przychody z: odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, kapitałów pieniężnych, działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wtedy musi złożyć odrębne zeznania, przeznaczone do ich rozliczenia.

- Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia jednak podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia, według ogólnie obowiązujących zasad - przypomina rzeczniczka IAS w Szczecinie. - Na przykład w sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.


(mag)

Fot. Paulina SIKORA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi