środa, 18 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Ostatnie dni na PIT ryczałtowców

Ostatnie dni na PIT ryczałtowców

Ostatnie dni na PIT ryczałtowców
Data publikacji: 2017-01-27 17:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-27 17:16
Wywietleń: 207 206993

Każdy, kto jako formę opodatkowania w 2016 r. wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, musi się rozliczyć z fiskusem do 31 stycznia, a nie jak reszta podatników do końca kwietnia. PIT-28 może złożyć papierowo lub elektronicznie.

Z rozliczenia takiego mogą skorzystać podatnicy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, wspólnicy spółek oraz rozliczający przychód m.in. z najmu. PIT-28 należy złożyć niezależnie od tego, czy w trakcie roku podatnik przekroczył limit przychodów w kwocie 150 000 euro, czy też się w nim zmieścił. Po jego przekroczeniu od następnego roku pozbawiony jest prawa rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

- Pamiętać należy, że ta forma opodatkowania nie pozwala na wspólne rozliczenie z małżonkiem, ani też jako osoba samotnie wychowująca dziecko- przypomina Małgorzata Brzoza, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Ryczałtowcy na PIT-28 nie rozliczą kosztów uzyskania przychodów ani ulgi prorodzinnej. Rekompensuje im to niższa stawka podatku oraz możliwość odliczenia: zapłaconych składek ZUS, ulgi rehabilitacyjnej czy internetowej, wpłaty na IKZE, ulgi abolicyjnej czy straty z lat poprzednich. Mogą także przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego.

Zeznanie można składać papierowo lub elektronicznie za pośrednictwem aplikacji e-Deklaracje (więcej o niej na www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje). Elektroniczny PIT to oszczędność czasu, jak i możliwość wyeliminowania błędów.

(mag) 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi