sobota, 20 stycznia 2018.
Strona główna > Gospodarka > Odmłodzonym pociągiem do Gryfina

Odmłodzonym pociągiem do Gryfina

Odmłodzonym pociągiem do Gryfina
Data publikacji: 2015-09-01 13:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1373 16552
W poniedziałek przed południem odjechał ze Szczecina do Gryfina pierwszy z trzech zmodernizowanych pociągów EN 57. Od dziś (1 września) połączenie to będzie obsługiwać pięć par elektrycznych zespołów trakcyjnych, a dwie także do Chojny. Już niebawem będzie ich więcej.

Od 1 września podróżujący linią Szczecin-Gryfino korzystają z trzech gruntownie odnowionych trzyczłonowych ezetów, których 10 samorząd województwa kupił od spółki Przewozy Regionalne. Po modernizacji w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki" SA zmieniły się one nie do poznania i to taniej niż by kosztowały nowe pociągi.

- Mieszkańcy Gryfina się skarżyli, że nie korzystają z modernizowanego przez samorząd taboru, ale od 1 września się to zacznie zmieniać - powiedział marszałek Olgierd Geblewicz na szczecińskim dworcu przed odjazdem pierwszego odmłodzonego ezeta. - To pierwszy krok do pełnej modernizacji taboru obsługującego linię 273. Od jutra 30 proc. połączeń będzie obsługiwanych przez odnowione pociągi. Województwo systematycznie realizuje plan modernizacji taboru kolejowego – dziś to 70 procent całego. Trzy EN-y, które wyjadą na trasę Szczecin-Gryfino, są kolejnym etapem. Do końca roku będziemy odbierać kolejne i wkrótce na trasie pojawi się więcej nowoczesnych i wygodnych pojazdów.

Połączenie Szczecin-Gryfino od dziś będzie obsługiwać pięć par odmłodzonych pociągów (dwie także do Chojny). Od listopada już 8, natomiast w kolejnym miesiącu wszystkie bezpośrednie. 

- Przyjechałem dziś do Szczecina starym pociągiem, a wracam nowym - stwierdził burmistrz Gryfina, Mieczysław Sawaryn. - To nie tylko dla mnie wielka radość, ale i dla młodzieży szkolnej oraz pracowników podróżujących między tymi dwoma miastami.
W odmłodzonych ezetach jest 160 foteli i 6 siedzeń uchylnych, klimatyzacja, Wi-Fi, miejsce na 2 wózki inwalidzkie i 3 rowery, toaleta dla niepełnosprawnych. Przejazd pociągiem ze Szczecina do Gryfina trwa 22 minuty!

- Najważniejsi są pasażerowie, to inwestycja dla nich – mówił Zygmunt Dziewguć, przewodniczący Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska sejmiku województwa. - Widać nową jakość, zmiany na lepsze i na co wydajemy pieniądze z budżetu. 

W tym roku ZNTK „Mińsk Mazowiecki" przekaże jeszcze dwa zmodernizowane elektryczne zespoły trakcyjne. Do końca czerwca 2016 r. pozostałe pięć. Odmłodzone pojazdy będą obsługiwać linie: Szczecin – Gryfino – Chojna – Kostrzyn, Szczecin – Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski, Szczecin – Świnoujście, Szczecin – Stargard Szczeciński – Choszczno – Krzyż. 

(mag)

Komentarze

EN57
Kibel zawsze pozostanie kiblem. No dobra, te są lepsiejsze;)
2015-09-08 17:54:51
kadra
dzisiaj pociąg zamiast o 6.06 odjechał z półgodzinnym opóźnieniem bo nie można było rozłączyć dwóch składów z których jeden miał zostać w Gryfinie. Oby dalej było lepiej.
2015-09-01 17:45:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy