niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Obok fabryki budują pirs

Obok fabryki budują pirs [GALERIA]

Obok fabryki budują pirs
Data publikacji: 2016-02-09 15:26
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-10 14:28
Wywietleń: 2095 117334

W nowej fabryce na Ostrowie Brdowskim w Szczecinie trwa produkcja tzw. platform pośrednich dla farmy wiatrowej na Morzu Północnym. Ich pierwszy załadunek zaplanowano na czerwiec br. Tymczasem w niedzielę zawinął statek z elementami do produkcji. Trwa też budowa pirsu z szynami dla ogromnej suwnicy.

Przypomnijmy, że 91 platform pośrednich w fabryce spółki Bilfinger Mars Offshore zamówiła firma DONG Energy. Kontrakt dotyczy produkcji i magazynowania. Ma być wykonany do końca tego roku, a pierwszy załadunek gotowych elementów planowany jest na czerwiec. Na razie na nabrzeżu Kaszubskim w minioną niedzielę trwał… wyładunek ogromnych rur, które do fabryki przywiózł z Rostocku statek „Palabora”.

– To dostawy od podwykonawców do naszej produkcji – tłumaczy Bogna Bartkiewicz, rzecznik BMO.

Elementy, które już powstały w nowej fabryce, widać było obok hal produkcyjnych i malarni. W pobliżu stoi najwyższa w Europie, prawie 120-metrowa, suwnica bramowa.

– Bramownica usytuowana jest w części lądowej pirsu do montażu i załadunku konstrukcji stalowych – informuje B. Bartkiewicz. – Pirs ma mieć łącznie ok. 390 m długości.

Buduje go Porr Infrastructure oraz jego podwykonawcy ze Szczecina: UW Service i Rusiecki.

– Prace budowlane części lądowej rozpoczęły się w czerwcu 2015 r. od pogrążania pali żelbetowych – dodaje B. Bartkiewicz. – Później wykonano belki żelbetowe oraz place składowe pomiędzy nimi. Na belkach zamontowano szyny dla suwnicy. Część lądowa ma już pozwolenie na użytkowanie.

Obecnie trwa budowa części wodnej. Zakończono prace kafarowe i wykonano połowę oczepów żelbetowych. Mocno zaawansowane są roboty pogłębiarskie. Do końca pierwszego kwartału br. pirs powinien być gotowy.©℗

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 9 lutego 2016 roku

Tekst i fot. (ek)

Więcej zdjęć w GALERII

Komentarze

Praca
To można znaleźć czas na rzetelne wykonywanie obowiązków, aby być jednocześnie rzecznikiem państwowej uczelni morskiej i prywatnej firmy?
2016-02-10 08:52:31
farmy wiatrowe
możecie sobie wybić z głowy. Wyjrzyjcie za okno. Albo przestaniecie zanieczyszczać w końcu środowisko, albo pójdziecie do diabła. I Ziemia wreszcie odetchnie. Żal mi tylko dzieci.
2016-02-10 02:02:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi