poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Nowy pojazd ZWiK usłyszy miejsce wycieku

Nowy pojazd ZWiK usłyszy miejsce wycieku

Nowy pojazd ZWiK usłyszy miejsce wycieku
Data publikacji: 2017-11-10 16:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 848 299805

Szczeciński ZWiK zakupił nowy pojazd do diagnostyki sieci wodociągowej. Dzięki temu sprzętowi znacznie sprawniej wykrywane i naprawiane mają być uszkodzenia rurociągów.

Częstym kłopotem przy usuwaniu awariisieci wodociągowej jest precyzyjna lokalizacja miejsca uszkodzenia rurociągu. Wyciek wody w danym miejscu nie zawsze świadczy o tym, że właśnie tu nastąpiła awaria. Jeszcze trudniej jest wówczas, gdy woda nie wycieka na powierzchnię a znajduje sobie ujście w inny sposób np. sączy się do kanałów ciepłowniczych. Aby w takich sytuacjach odnaleźć miejsce, awarii, niezbędne jest wykonanie wykopu. Tymczasem woda z rury wypływa, czas usunięcia awarii wydłużą się, wykonanie dodatkowego wykopu powoduje większe zniszczenie jezdni lub chodnika.

ZWiK obecnie dysponuje już sprzętem, który pozwala eliminować te trudności. Spółka zakupiła samochód do badania sieci wodociągowej i precyzyjnego lokalizowania awarii. Jest to specjalnie do tego celu przystosowany mercedes sprinter. Najważniejszym elementem jego wyposażenia jest nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Składają się na niego między innymi urządzenia do akustycznego badania sieci. Urządzenia analizują prędkość rozchodzenia się dźwięku w przewodzie wodociągowym i tworzą wykres, na podstawie którego możliwe jest określenie miejsca wycieku. Badania i analizę przeprowadza się na miejscu, gdyż zakupiony pojazd wyposażony jest w komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Wyniki uzyskane w ten sposób można potwierdzić jeszcze geofonem, co pozwala bardzo precyzyjnie wskazać miejsce wycieku. Dzięki temu skróci się czas usuwania awarii wodociągów.

Dodatkowo znajdujące się w pojeździe urządzenia umożliwiają lokalizację przewodów wodociągowych oraz uzbrojenia sieci wodociągowej ukrytego w zaroślach, a także na weryfikację danych z planów geodezyjnych. Zdarza się bowiem, że rzeczywisty przebieg danego rurociągu (i innych sieci) różni się od informacji podanej w planie. Nowy samochód wykorzystywany też będzie do obowiązkowych przeglądów hydrantów zbudowanych na sieci wodociągowej. (k)

Fot. ZWiK

Nowy pojazd ZWiK usłyszy miejsce wycieku

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi