sobota, 25 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Miliony na ekonomię społeczną

Miliony na ekonomię społeczną

Miliony na ekonomię społeczną
Data publikacji: 2016-08-10 18:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 450 147946

Setki spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw społecznych, fundacji, stowarzyszeń, a także osób wykluczonych z rynku pracy, uzyska darmową pomoc i doradztwo. Sieć Zachodniopomorska Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej dostała na to ponad 18 milionów złotych dofinansowania.

- Od ponad 10 lat ekonomia społeczna zajmuje trwałe miejsce w regionie - mówi Anna Mieczkowska z zarządu województwa. - Zachodniopomorski samorząd nie tylko się jej mocno przyglądał, ale i wspierał jej rozwój. Nadal jednak potencjał ekonomii społecznej nie do końca jest wykorzystany. Trzeba też zwiększać świadomość i ciągle dość skromną o niej wiedzę mieszkańców.

Informowaniem, edukowaniem społeczeństwa, łamaniem stereotypów na temat ekonomii społecznej mają się zająć ośrodki jej wsparcia. W podzielonym na 4 subregiony (szczeciński, koszaliński, szczecinecki i stargardzki) województwie poprowadzi je, dzięki wygranemu konkursowi, SZOWES. Tworzą ją doświadczeni już w prowadzeniu takich działań partnerzy: 4C Krzysztof Musiatowicz, Aktywa Plus Emilia Kowalska, gmina Pyrzyce, gmina miejska Wałcz, Fundacja Nauka dla Środowiska, Fundacja Pod Aniołem i Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA (lider projektów w 4 subregionach). Na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego dostała ponad 18 mln zł.

- Na szyte na miarę, zindywidualizowane wsparcie -umożliwiające ich rozwój, tworzenie nowych miejsc pracy - mogą liczyć setki podmiotów ekonomii społecznej, zarówno te już istniejące, jak i powstające - informuje Natalia Wegner, prezes KARR SA. - Tysiąc osób zostanie objętych kompleksowym wsparciem - za darmo poprowadzimy je za rękę, pokażemy, na czym polega działanie przedsiębiorstwa. Czeka nas też promocja ekonomii społecznej w samorządach, różnych instytucjach i biznesie.

W środę, w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie, zostały podpisane umowy na wsparcie z RPO działań Sieci. Dofinansowane projekty prowadzi ona już od marca. Potrwają one do połowy 2019 r.

- Ośrodki wsparcia ekonomii społecznej zajmą się także osobami wykluczonymi z rynku pracy, niepełnosprawnymi, w wieku 50 + - dodaje Justyna Iwankiewicz, koordynatorka SZOWES. - Ponadto, w swych działaniach skupiamy się na tych organizacjach pozarządowych, m.in. fundacjach czy stowarzyszeniach, które chcą się ekonomizować: tworzyć nowe miejsca pracy, zwiększać zatrudnienie, a także swoje obroty przez udział w przetargach, zadaniach zlecanych przez samorządy.

(mag)
Fot.: Marzenna Głuchowska

Na zdjęciu: Andrzej Przewoda- dyrektor WUP w Szczecinie, Anna Mieczkowska- członek zarządu województwa, Natalia Wegner- prezes KARR SA.

 

 

 

 

 

Komentarze

do budynia
Ogromne inwestycje? Oszpecony windą zamek czy sypiąca się skarpa? Co ma być wizytówką tych inwestycji?
2016-08-11 11:11:27
budyn
ale że Igielska przeprowadziła ogromne inwestycje na zamku to już nn zapomniałeś? ludzie przez was zazdrość nienawiść przemawia.. zero obiektywizmu tylko jakieś szukanie taniej sensacji... jak w tym kraju ma byc dobrze jak mamy debilne społeczeństwo...
2016-08-11 09:31:27
do: nn
Nie pisz tak nieładnie o pani Marszałek, bo musiałbyś również napisać o poprzednim pracodawcy pani z Koszalina.
2016-08-11 07:45:09
nn
Pani Mieczkowska pojęcia nie ma o tym, co robi. Nie zna się ani na kulturze, ani na ekonomii społecznej. Za jej poręką dyrektorem Zamku została pani Igielska, która urządziła wystawę kradzionych artefaktów z Ukrainy.
2016-08-10 19:17:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi