czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Mieszanką wybuchową w przestępców

Mieszanką wybuchową w przestępców

Mieszanką wybuchową w przestępców
Data publikacji: 2017-01-25 22:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-26 09:37
Wywietleń: 461 206902

Służba celna, administracja podatkowa i kontrola skarbowa zostaną 1 marca połączone i przekształcone w Krajową Administrację Skarbową. Jej szef, Marian Banaś, w przyszłym tygodniu sprawdzi, jak Zachodniopomorskie jest przygotowane do reformy fiskusa.

Obecna administracja podatkowa (16 izb i 400 urzędów skarbowych), służba celna (16 izb, 45 urzędów i 143 oddziały celne) oraz kontrola skarbowa (16 urzędów kontroli skarbowej i 8 zamiejscowych ośrodków UKS) zostaną skonsolidowane i przekształcone w KAS. Od 1 marca będzie w kraju 16 izb administracji skarbowej, 16 urzędów celno-skarbowych oraz 45 delegatur UCS i 143 oddziały celne, 400 urzędów skarbowych. 

- Reforma pozwoli lepiej wykorzystać możliwości służb skarbowych, których działania kontrolne były dotąd rozproszone czy też powielane - mówi Jarosław Grzelak, p.o. dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, który do 1 marca br. zarządza Izbą Administracji Skarbowej w Szczecinie (pod taką nazwą działa przekształcona w nią 2 grudnia 2016 r. szczecińska IS). - Zmiany te mają służyć bardziej efektywnemu, a przy tym tańszemu funkcjonowaniu administracji skarbowej. Umożliwią szybszy dostęp do informacji, lepsze planowanie oraz zwalczanie przestępczości gospodarczej. Podatnicy zyskają zaś kompleksową obsługę - w jednym miejscu będą mogli załatwić sprawy VAT, akcyzy czy podatku dochodowego.

Reforma KAS w Zachodniopomorskiem dotyczy 3344 pracowników trzech dotychczasowych służb (służba cywilna, inspektorzy UKS i funkcjonariusze celni). Zostaną z nimi nawiązane nowe stosunki pracy. 

- Zwolnień nie będzie, za to mają zostać zniwelowane dysproporcje w wynagrodzeniach - twierdzi p.o. dyrektora IS. - Będą dodatki dla kontrolerów oraz orzeczników. Celem reformy nie jest bowiem zmniejszanie wynagrodzeń, ale dobre opłacanie pracowników KAS. Do zeszłego roku, kiedy to były podwyżki w służbie cywilnej, połowa pracowników zarabiała mniej niż 2800 złotych brutto. 

Kandydaci do KAS, urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r., do końca marca muszą złożyć oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi, a także majątkowe.

- Nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej - wyjaśnia Jarosław Grzelak. 

W Zachodniopomorskiem od 1 marca będzie: IAS w Szczecinie, 20 urzędów skarbowych, Urząd Celno- Skarbowy w Szczecinie, dwie delegatury UCS (Koszalin i Szczecin) oraz 8 oddziałów celnych.

- Dotychczasowy Urząd Kontroli Skarbowej w Szczecinie w całości „wejdzie" do Urzędu Celno-Skarbowego - informuje Jarosław Grzelak. -Znajdzie się w nim także ta część pionów Izby Celnej oraz Urzędów Celnych, które się zajmowały przestępczością gospodarczą. Ma w ten sposób powstać skuteczna w jej likwidacji „mieszanka wybuchowa".

W przyszłym tygodniu, 1 lutego, do Szczecina przyjedzie szef KAS, Marian Banaś. Ma się zaznajomić z przygotowaniami do reformy fiskusa.

Marzenna Głuchowska

Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Brzoza- rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej, Jarosław Grzelak, Łukasz Brodziak - kierownik Oddziału Wsparcia i Zarządzania IAS w Szczecinie, Sylwia Jarosławska - naczelnik Wydziału Kadr IAS.

Fot.: Dariusz Gorajski

Komentarze

pytam
Zaraz, zaraz - Marian Banaś - czy to nie ten zaKODowany osobnik który napuszcza celników na nowy rząd i któremu nie podoba się program 500+!?
2017-01-26 08:37:25
s
Czas pokaże. Skoro niedawno pokazano jak złapano grupę kradnącą luksusowe samochody i na filmie z zatrzymania wyciągali karka z drogiego bmw, to dlaczego nikogo nie interesuje, że po Szczecinie jeździ pełno takich osobników. Skąd mają samochody po kilkaset tysięcy, skąd mają zwitki banknotów o wysokich nominałach itp.?
2017-01-26 07:12:05
Miejmy nadzieje...
Ciekawe... o ile ta "mieszanka wybuchowa" zmniejszy "PO-litycznie za-KOD-owany Polski Terroryzm" i ilosc... roznego rodzaju Afer... ??
2017-01-26 00:42:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi