poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Masowiec Armia Krajowa zwodowany

Masowiec Armia Krajowa zwodowany

Masowiec Armia Krajowa zwodowany
Data publikacji: 2015-10-19 12:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 476 29632

W stoczni Yangfan (350 km na południe od Szanghaju) w poniedziałek rano odbyło się wodowanie nowego statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s „Armia Krajowa”. To pierwsza jednostka z nowego programu inwestycyjnego PŻM na lata 2015-2020. Obejmuje on budowę 18 masowców o łącznej wartości ponad 400 mln dolarów.

– M/s „Armia Krajowa” to klasyczny masowiec, a więc statek do przewozu takich ładunków jak zboża, węgiel czy ruda żelaza – informuje Krzysztof Gogol, rzecznik PŻM. – Długość jednostki wynosi ok. 190 metrów, a nośność – 38 500 DWT. Statek ma podwójne poszycie oraz pięć ładowni typu „box” z szerokimi lukami ładunkowymi. Wyposażony jest w cztery dźwigi ładunkowe wraz z chwytakami do towarów sypkich.

Odbiór wyposażonej już „Armii Krajowej” ma się odbyć na początku przyszłego roku. Wówczas również odbędzie się chrzest masowca.

Łącznie stocznia Yangfan zbuduje dla PŻM 12 jednostek z tej serii i będą one przekazywane armatorowi w mniej więcej sześciotygodniowych odstępach.

– Statki te są rozwinięciem dobrze się sprawdzających we flocie PŻM jednostek typu „Kujawy” (38 000 DWT), ale będą bardziej ekonomiczne pod względem zużycia paliwa – wyjaśnia K. Gogol.

„Armia Krajowa” została zbudowana według projektu znanej fińskiej firmy Deltamarin. Technicy polskiego armatora nieco go zmodyfikowali, aby dostosować niektóre rozwiązania do oczekiwań służb eksploatacyjnych i technicznych PŻM. Nazwa statku jest nawiązaniem do serii tzw. duńskich panamaksów, wybudowanych dla PŻM na początku lat 90., a wycofanych z eksploatacji armatora w ostatnich latach. Kolejne z serii będą się nazywać: „Szare Szeregi”, „Legiony Polskie” i „Solidarność”. ©℗

(ek)

Fot. PŻM

 

Masowiec Armia Krajowa zwodowany

Komentarze

koval
Nie uwazam ze w polskim interesie jest utrzymywac zagraniczne statki nawet jezeli maja polskie imiona. Z dawnego PZM nalezy uratowac budynek w centrum miasta ktory omal juz splacony nadal jest rekach dewelopera.Złodziejska bande rozgonic ,paru osadzic zeby byli pod reką i złozyli wszystkie wyjasnienia. To co sie da uratowac przeniesc do Wladysławowa bo tam jest firma armatorska ktora utworzy na nowo polska flote .W tamtej firmie obowiazuje zasada nie kradniemy.
2017-09-30 06:40:41
do Wawrzek
Ty chyba zostałeś jednak w poprzedniej epoce - węgla, stali, hut, stoczniowców, itp. Popatrz do artykułu - 18 statków za 400 milionów dolarów. Poszukaj sobie w wiadomościach businesowych za ile Nokia sprzedała swój system map do nawigacji samochodowej niemieckim koncernom - 2,8 miliarda euro. To jest skromnie licząc 126 takich statków. Wirtualny system map... rozumiesz? tego nie weźmiesz w rękę a zapłacono za to równowartością 126 masowców! Ja osobiście jestem zdania, aby ciężki przemysł i związana z nim degradacja środowiska pozostawały jak najdalej od nas. Z polskim potencjałem intelektualnym możemy wytwarzać (i wytwarzamy!) dużo bardziej zaawansowane rzeczy.
2015-10-21 20:00:35
Wawrzek
Wystarczy kilku macherów u władzy a skonstruują taki system ekonomiczny, że nic nie będzie się opłacać- to mamy w Polsce. Twierdzenie więc, że opłaca się kupować u obcych jest dalszym ciągiem polityki rozkładu Państwa Polskiego.
2015-10-21 09:50:15
@Wawrzek
"...a tego, który zamawia w obcych stoczniach zamiast w polskich wychłostać batami na rynku przy pręgierzu..." A nie jest tak, że każdy może kupić gdzie mu bardziej odpowiada (np. kupuje taniej)? Każdy ma takie prawo... i Ty i ja i armator też. Czyżby nostalgia za gospodarką nakazowo-rozdzielczą?
2015-10-20 17:13:55
A czemu on nie ma takiej " gruchy " na dziobie ??
.
2015-10-20 12:15:25
Wawrzek
Tego skur....... , który zniszczył polskie Stocznie powinno się powiesić na relingach a tego, który zamawia w obcych stoczniach zamiast w polskich wychłostać batami na rynku przy pręgierzu (kto wie gdzie on się podziewa w Szczecinie) a tego, który wywiesza obce bandery na polskich Statkach to .... a szkoda gadać bo to podobno Rząd PO-PSL uniemozliwia.
2015-10-20 11:10:26
noł koment
Polskie stocznie przeszkadzały tylko i wyłącznie niemcom ,więc wciągneli nas do uni ,żeby zniszczyć nasze stocznie jak i cała polską gospodarke, poprzez sprzedajne ścierwa z PO PIS PSL
2015-10-20 11:01:24
darek
Panie gogol to wstyd posilkowac sie starym zdjeciem dunskiej armii krajowej do nowego artykulu o nowo zwodowanym statku a gdzie jest tzw. Gruszka Pozdrowienia
2015-10-20 03:39:44
Wyborcom w dniu 25-10-2015 roku..."PO-d rozwage" ! !
Gdyby nie PO-stkomunisci u Wladzy....( ! ) to taki Statek byl by zbudowany duzo taniej finansowo... jak i lepiej jakosciowo...w jednej z Polskich Stoczni ! W sprawie uruchomienia chocby 1-ej Polskiej Stoczni czy 2-3-ch Polskich Stoczni - jeszcze nie jest za pozno ! Reszta nalezy TYLKO do Wyborcow... jak i PRZYPILNOWANIA... w/w Wyborow ! !
2015-10-20 01:48:29
anonim
Teraz widać jak rzad wspiera rodzimą gospodarke.Statki dla polskiego armatora buduje się w Chinach.Brawo.
2015-10-19 16:14:07
tak ,wspomnienia
Szkoda ze nie na Vulkanie ale tam juz chyba niemozliwe
2015-10-19 15:38:53
Głodny pies
Co on taki powgniatany? Wygląda jak by pływał już ze 20 lat i poobijał się o wszystkie nabrzeża świata. Głodny pies?
2015-10-19 15:09:28
Minister
No ale jak to zboże po węglu?
2015-10-19 14:00:13
z.k.
Taki statek można zbudować w Szczecinie i pewnie taniej!
2015-10-19 13:47:22
@
"400 mln dolarów." KU.......... ! i jakiemu idiocie w tym kraju przeszkadzały polskie stocznie.
2015-10-19 12:16:26
Wspomnienie
Pływałem na statku o tej nazwie. Tamten był sporo większy ,zbudowany w europejskiej stoczni Burmeister & Wain. Po opuszczeniu stoczni na rufie była nazwa portu macierzystego "Szczecin" , a nad nią biało-czerwona bandera. (Póżniej niestety został przeflagowany :)) )
2015-10-19 12:04:46