Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Marokański kontrakt „Polic”

Data publikacji: 08 maja 2017 r. 14:48
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:34
Marokański kontrakt „Polic”
W Maroku zawarto kolejny kontrakt z tamtejszą firmą Office Chérifien des Phosphates. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA do produkcji nawozów będzie korzystać z afrykańskich fosforytów. Fot. Grupa Azoty  

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA do produkcji nawozów nadal będzie korzystać z afrykańskich fosforytów. W Maroku spółka zawarła kolejny kontrakt z tamtejszą firmą Office Chérifien des Phosphates. Surowiec dotrze do Polski statkami PŻM.

Umowa pomiędzy Grupą Azoty Police a OCP została podpisana w poniedziałek (8 maja) w Maroku. Do końca tego roku do Polski trafią afrykańskie fosforyty o wartości 135 mln zł.

– Zawarta umowa jest efektem kilkumiesięcznych negocjacji z naszym marokańskim partnerem. Dzięki niej zabezpieczone zostały dostawy kluczowego dla nas surowca, którego „Police” potrzebują około 1 miliona ton rocznie – podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty Police

Firma OCP powstała w 1920 r. w Maroku, gdzie są największe zasoby fosforytów na świecie i wydobywa ich ok. 30 mln ton rocznie. Office Chérifien des Phosphates jest także czołowym producentem i eksporterem kwasu fosforowego oraz nawozów fosforowych. Wieloletnim dostawcą siarki dla OCP jest Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”.

„Police” współpracują z OCP już od lat 70. XX wieku. Marokańskie fosforyty zawsze miały duży udział w dostawach tego surowca, który – obok soli potasowej – jest wykorzystywany przez zakłady do produkcji nawozów wieloskładnikowych.

– Obecna umowa jest zwieńczeniem naszej dotychczasowej współpracy – mówi Ewa Góra, dyrektor departamentu zakupów strategicznych Grupy Azoty Police. – W sytuacji tak dużej konkurencji nawozowej na rynku, spółka potrzebuje gwarancji dostaw strategicznego surowca o wysokich parametrach jakościowych.

Do Polski fosforyty z Maroka przetransportują statki Polskiej Żeglugi Morskiej. „Police" od dawna korzystają z usług szczecińskiego armatora.

(mag)

Fot. Grupa Azoty

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA