czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Lewiatan: Przedsiębiorcy oczekują rozważnej polityki gospodarczej

Lewiatan: Przedsiębiorcy oczekują rozważnej polityki gospodarczej

Lewiatan: Przedsiębiorcy oczekują rozważnej polityki gospodarczej
Data publikacji: 2015-10-29 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-01 23:35
Wywietleń: 115 34256

Przed Polską stoją wielkie wyzwania. Pracodawcy oczekują na jak najszybsze utworzenie rządu i expose premier. Przedsiębiorcy, potrzebują pewności co do kierunków polityki gospodarczej i stabilności w decyzjach strategicznych.

Anna Kornacka, prezeska ZPPZ Lewiatan: Nowe rządy rozpoczynają się w czasie dobrej sytuacji gospodarczej i wewnętrznej Polski. Przygotowany został dość zrównoważony budżet państwa, rozpoczyna się wydawanie środków z funduszy europejskich, które mamy do dyspozycji do 2020 r., Komisja Europejska zdjęła z Polski procedurę nadmiernego deficytu, a bezrobocie osiągnęło rekordowo niski poziom – 7 %. Jednocześnie wiele zagrożeń gospodarczych płynie z zewnątrz. Nierozwiązany pozostaje konflikt rosyjsko ukraiński, trwa największy napływ uchodźców do Europy z krajów Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, spowalniająca gospodarka chińska i innych tygrysów azjatyckich może się odbić na kondycji gospodarki niemieckiej, a to wpłynie na stan gospodarki w Polsce. W UE trwają negocjacje dotyczące polityki klimatycznej, dyskusje o jednolitym rynku, sytuacji w Grecji i potencjalnym wyjściu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. To wszystko tworzy napięcia, które wymagają rozważnej polityki gospodarczej w Polsce i odpowiedzialnej polityki zagranicznej, które zapewnią stabilne funkcjonowanie Polski i gospodarki.

Magdalena Majchrzak, prof. nadzw. dr hab. WSB Szczecin: Pomimo dobrej sytuacji gospodarczej, przed Polską są wielkie wyzwania – sformułowanie wieloletniej strategii polityki przemysłowej, stworzenie lepszych niż do tej pory warunków prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej, zachęcanie kapitału zagranicznego do dalszych inwestycji, zapewnienie równowagi finansów publicznych, modernizacja sektora energetycznego i rozwiązanie problemów górnictwa węgla kamiennego, dostosowanie prawa zamówień publicznych do unijnej dyrektywy, zabieganie o zmianę systemu handlu emisjami, w końcu reforma służby zdrowia, uproszczenie systemu podatkowego. Wciąż długa pozostaje Czarna Lista Barier rozwoju przedsiębiorczości tworzona przez Lewiatana. A to tylko część wyzwań. Ważne jest aby nowy rząd nie zwiększył deficytu finansów publicznych, co naraziłoby Polskę na konflikt z Unią Europejską i ponowne nałożenie na nasz kraj procedury nadmiernego deficytu.

 

Komentarze

Antoni
Nie będzie deficytu jak przedsiębiorcy zaczną uczciwie płacić podatki i normalnie opłacać zatrudnianych pracowników.Większość cwaniaków, porejestrowało Firmy w krajach tzw. raju podatkowego, kupują sobie rezydencje w Portugalii, zmieniają BMW na nowszy model itp. zachcianki mając w dupie pseudo-prawo w POsranym Państwie Tuska.Właśnie to słabe Państwo wk...wia normalnych ludzi. Są bogaci przedsiębiorcy, uczciwie prowadzący biznes, ale i oni mają dosyć tego ku... stwa. Nadzieja w tym, że "SULEJMAN" zacznie przybijać do drzwi " nieuczciwych piekarzy ". Puszczając z torbami, (w skarpetkach) pseudo-biznesmenów otwiera się rynek dla uczciwych pracodawców i przedsiębiorców. Kto nie płaci ludziom ten i budżetowi skąpi! Proste i prawdziwe
2015-11-01 21:22:56
kola
2 głupie baby i co tu słuchac , ot kurierowe autorytety, jeszce zapytac szałabawke i duklanowskiego nastepni medrcy
2015-10-30 15:47:37
Sytuacja
Siostra Posła, który nielegalnie ustawiał banery na szczecińskich rondach (wg Gazety Wyborczej) ma rację. Rzeczywiście jest dobra sytuacja gospodarcza w Polsce...tyle, że dla przedsiębiorców, a nie pracowników, zatrudnianych za grosze, na umowy śmieciowe :(
2015-10-30 13:42:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi