sobota, 24 lutego 2018.
Strona główna > Gospodarka > Lewiatan: Kontrowersyjny zakaz handlu w niedzielę

Lewiatan: Kontrowersyjny zakaz handlu w niedzielę

Lewiatan: Kontrowersyjny zakaz handlu w niedzielę
Data publikacji: 2016-10-06 08:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 878 157936

 Odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Związkowcy z „Solidarności" zebrali pod nim 350 tys. podpisów.

Justyna Sobeyko Bejnarowicz, ekspertka ds. podatkowych przy ZPPZ Lewiatan:Jesteśmy przeciwni temu zakazowi ze względu na skutki ekonomiczne. Każde ograniczenie wykonywania pracy skutkuje zmniejszeniem zatrudnienia i dochodów zarówno pracodawcy jak pracownika. Zwolennicy zakazu wydają się zapominać, że obowiązuje 40 godzinny tydz pracy i pracownik pracujący w niedzielę może odpoczywać w inny dzień tyg. Ponadto ograniczenie zatrudnienia dotknie również osoby zatrudnione w restauracjach, w ochronie mienia, sprzątaniu, kurierów itd.

Paweł Skotnicki, Kancelaria Finansowa, ekspert ZPPZ Lewiatan: Uważam, że zakaz handlu w niedzielę to zły pomysł. Jeżeli związkowcy nie chcą, żeby zmuszano pracowników do pracy w niedzielę, to warto rozważyć rozsądny kompromis. Na przykład, praca w niedzielę mogłaby być dobrowolna i lepiej niż w dni powszednie wynagradzana. Można również pochylić się nad propozycją, którą zgłaszało m.in. ministerstwo finansów, aby wprowadzić zakaz handlu tylko w jedną niedzielę miesiąca. I ocenić, jakie skutki ekonomiczne to wywołało.

Komentarze

Podzielic rowno i sprawiedliwie,
I tu widac wyraznie, jak Proboszcze martwia sie i boja sie... ze ewentualnie straca Niedzielna i Swiateczna bezpodatkowa taco-Kaaase ! Zrobic rowno i sprawiedliwie: tj. do Katedr i Kosciolow od godz. 06.00-12.00 i dalej do Sklepow na ewentualne zakupy od 12.00-18.00 ! A pracownikow w Sklepach, wybierac na ochotnika placac 200 % !!
2016-10-13 00:45:57
ROZSĄDEK
ci EKSPERCI Z LEWIATANA - TO KAPITALISTYCZNY KWIOŻERCY, CHCĄ ZEBY LUDZIE WIECZNI NA CORAZ WIĘKSZE MAJĄTKI TYRALI. w nIEMCZECH OD GODZINY 17 W SOBOTĘ - DO PONIEDZIAŁKU PRACOWNICY HANDLU ZAJMUJĄ SIE WŁASNYMI RODZINAMI LUB SOBĄ. !!!!
2016-10-11 11:27:46
Hauptman Nemo
Ad Mamakk & aha Szanowni Państwo, czytajcie tekst ze zrozumieniem! Być może, że w razie zakazu pracy w handlu w niedziele, Pani Mamakk będzie sama jak palec w domu przez 6 dni w tygodniu, bo będzie wśród tej zbędnej 1/7 części personelu. Osoba "aha" niech poczyta klasyków nawet nie ekonomii a antropologii i dowie się, że małpę uczłowieczyła PRACA!!!
2016-10-07 20:36:19
wert
Skoro chcą zamknąć w niedzielę sklepy to niech zamkną też kościoły. Księża też mają prawo odpocząć w niedzielę.
2016-10-07 13:17:03
citizen
Dzien Swiety nalezy SWIECIC !!! Dziwie sie, ze w tak pro Katolickim kraju jak Polska poddaje sie wogole pod debate tego typu kwestie. Nalezy byc konsekwentnym !!!
2016-10-07 12:18:50
Agata
Powinien być wybór jak wszędzie. Jak Ci nie odpowiada to sobie znajdź taką pracę, w której niedziele masz wolne, a nie tkwisz gdzieś i narzekasz jak typowy Polaczek niezadowolony z życia, ale boi się coś zmienić. Znajdą się tacy, którym praca w niedziele odpowiada to czemu im tego zabraniać. Najlepiej iść do kościółka i wrzucić na tace, bo tylko chyba po to ta ustawa, logiczne że zwiększy się bezrobocie.
2016-10-07 07:43:18
Marcin
Ale jak to. Przecież jest demokracja. Wolny wybór itd. Jest na rynku cała masa miejsc pracy w chwili obecnej. Jeśli ktoś nie chce pracować w niedzielę to nie musi. Uprzedzam pytania. W mojej branży muszę pracować w soboty i niedziele i mi to nie przeszkadze bo lubię swoją pracę. A Pan Paweł i Pani Justyna pewnie po to studiowali i są eskpertami żeby nie musieć pracować w niedzielę. Wam też nikt nie zabrania nauki i zmiany pracy.
2016-10-06 17:52:15
aha
to niech ta mądra pani Justyna i inni z Lewiatana pracują w niedzielę !
2016-10-06 13:28:44
Mamakk
Pani Justyna jaka obyta oczywiście ze po niedzieli należy się dzień wolny w tygodniu tylko ze mój mąż i dzieci mają wolne w niedziele i wtedy spędzają wspólnie czas a kiedy ja mam wolne oni są w pracy i szkole a ja sama jak palec w domu!!!
2016-10-06 12:24:36
:-/
Ciekawe czy Pani Justyna, albo Pan Paweł pracują w niedzielę? Hipokryci !!!
2016-10-06 10:43:10
Uczciwość
A czy ktokolwiek spodziewał się, że Lewiatan poprze jakikolwiek projekt obecnie rządzących?
2016-10-06 08:29:58